fotZbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Frankiem w polskie rodziny

Numer 1016 - 17.01.2015Gospodarka

RYNEK WALUTOWY Decyzja Banku Centralnego Szwajcarii o uwolnieniu kursu franka wprawiła w osłupienie rynek finansowy. – Ktoś na tym zawirowaniu zarobił kolosalne pieniądze – uważa Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion. Z pewnością nie byli to polscy kredytobiorcy, zaciągający swój dług we frankach szwajcarskich. Ich raty w godzinę wzrosły nawet o kilkaset złotych.
To są kpiny – dwa dni wcześniej Bank Centralny Szwajcarii zapewnia o powiązaniu kursu franka z kursem euro, po czym nagle podejmuje decyzje o oderwaniu się od tej waluty – powiedział Piotr Kuczyński, komentując wydarzenia na rynku finansowym. Wiarygodność banku szwajcarskiego legła w gruzach. Ktoś na tym walutowym zawirowaniu nieźle zarobił. – Są to kolosalne pieniądze – powiedział. Jego zdaniem Szwajcarzy przestraszyli się decyzji Europejskiego Banku Centralnego o skupie obligacji. Decyzja ta ma być podjęta w przyszłym tygodniu. W związku z gwałtownym napływem nowych ilości euro na rynek, może dojść do osłabienia tej waluty. Szwajcarzy wpadli w panikę. Obrona niskiego kursu franka stałaby się zatem niezwykle kosztowna. Tymczasem w ostatnich latach Bank Narodowy Szwajcarii odnotowuje straty. Nerwowość na rynku finansowym nie ustaje, dwa największe greckie banki komercyjne Alphabank i Eurobank zwróciły się bowiem do banku centralnego z wnioskiem o nadzwyczajną pomoc płynnościową w kwocie ponad 5 mld euro.
Według greckich mediów w najbliższych dniach ustawią się w kolejce kolejne banki. Sytuacja sektora finansowego pogarsza się, Grecy bowiem – przed wyborami parlamentarnymi – masowo wypłacają swoje oszczędności. W grudniu wycofali 3 mld euro, w pierwszej połowie stycznia ten trend się utrzymał. Sytuację banków pogorszył także zakup listopadowych i grudniowych bonów skarbowych. Za to grecki rząd pozyskał 6 mld eurozawartość zablokowana

Autor: Dorota Skrobisz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama