Rząd nie ochronił frankowców

Numer 1017 - 19.01.2015Gospodarka


BANKI Nadzór bankowy popełnił błąd, pozwalając bankom inaczej liczyć zdolność kredytową klientów dla kredytów walutowych, a inaczej dla kredytów w złotych. Było to kompletnym szaleństwem – oświadczył Jan Krzysztof Bielecki, były prezes Pekao, szef doradców gospodarczych byłego premiera Donalda Tuska. Rząd wiedział więc o tym, że nadzór szwankował. Ale nie zrobił nic, by chronić kredytobiorców.

Różne liczenie zdolności kredytowej tworzyło fikcyjne wrażenie, że jak pożyczę we franku, to mogę pożyczyć więcej, bo mam niby większą zdolność – powiedział w TVN24 Jan Krzysztof Bielecki. Sam, gdy szefował Pekao SA, zabronił wprowadzenia do oferty kredytów walutowych. Uważał bowiem, że można pożyczać pieniądze tylko w tej walucie, w której się zarabia. W przeciwnym razie całe ryzyko przeszłoby na klienta – oświadczył. Jakie mogą być konsekwencje wynikające ze wzrostu kursu franka wobec złotego, przekonaliśmy się po decyzji Banku Narodowego Szwajcarii. Frank, oderwany od kursu euro, poszybował do poziomu powyżej 5 zł. W godzinę raty pożyczek wzrosły o kilkaset złotych, uderzając boleśnie po kieszeni kredytobiorców, zwłaszcza tych, którym zdolność kredytową mocno naciągnięto.
Jan Krzysztof Bielecki już wcześniej publicznie się wypowiadał, że kredyty walutowe to wyjątkowe szkodnictwo. Mówił, że przez pięć lat toczył z tym procederem zaciekłą wojnę. Mówił też, że odpowiedzialność prezesa banku jest większa aniżeli Kowalskiego, który może być świetnym informatykiem, murarzem czy biologiem, ale nie zna się na kursie franka. W dodatku bombardowany reklamami: weź najtańszy, najbezpieczniejszy kredyt na świecie, ugnie się przed reklamą, którą wymyślają najlepsi na rynku spece od technik marketingowychzawartość zablokowana

Autor: Dorota Skrobisz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama