Będzie pozew przeciw państwu

KREDYTY \ KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO NIE OSTRZEGŁA PRZED FRANKIEM

Numer 1018 - 20.01.2015Gospodarka

Pro Futuris, organizacja poszkodowanych kredytobiorców we frankach szwajcarskich, szykuje się do pozwu przeciwko Komisji Nadzoru Finansowego. Zarzuca jej, że mimo ustawowego obowiązku nie ostrzegła klientów przed toksycznymi kredytami. Przez całą Europę przetacza się bunt przeciwko pazernym bankom. Poszkodowani żądają interwencji rządów.

Komisja Nadzoru Finansowego wiedziała o ryzyku kredytowym i mimo swojego ustawowego obowiązku nie ostrzegła klientów. To powód, dla którego organizacja Pro Futuris przygotowuje się do złożenia zbiorowego pozwu z żądaniem odszkodowania od skarbu państwa. Już w 2007 r. w raporcie o sytuacji banków KNF opisała przyczyny amerykańskiego kryzysu na rynku nieruchomości, ale polskie banki nie wyciągnęły z tego żadnych wniosków.
Instytucje kredytowe w USA, dążąc do wykorzystania prosperity w handlu domami i mieszkaniami, zaczęły naginać procedury. Pożyczki otrzymywali ci, którzy nie mieli odpowiedniej zdolności kredytowej. W skrajnych wypadkach kredyt przyznawano nawet osobom nieposiadającym stałego źródła dochodu. Banki w Polsce również zaczęły docierać do klientów, których zdolność kredytowa była wątpliwa, oferując im kredyty w walucie obcej, głównie we frankach szwajcarskich. KNF jednak nie reagowała.
Komisja, troszcząc się o wyniki finansowe sektora bankowego, ostrzegała banki, że sytuacja finansowa kredytobiorców może się pogorszyć z różnych powodów, m.in. wskutek wzrostu kursu franka. Nie skierowała jednak żadnych ostrzeżeń do nieświadomych zagrożenia kredytobiorcówzawartość zablokowana

Autor: Dorota Skrobisz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama