fot.Leszek Biernacki ( fb "Solidarność wg kobiet")

Ewa Ossowska odnaleziona

Numer 1098 - 24.04.2015Polska

PAMIĘĆ 35 lat po wydarzeniach w Stoczni Gdańskiej powraca za sprawą najnowszego filmu Marty Dzido jedna z najpopularniejszych kobiet Solidarności z 1980 r. – Ewa Ossowska. To m.in. ona wbrew początkowej decyzji Lecha Wałęsy uratowała najważniejszy strajk polskiego Sierpnia w gdańskiej stoczni, w latach 90. musiała wyjechać z Polski „za chlebem”.
Film „Solidarność według kobiet” opowiada historię kobiet, które odegrały zasadniczą rolę podczas strajków w Stoczni Gdańskiej w 1980 r. – Kiedy 10 kwietnia 2010 r. włączyliśmy telewizor, na dolnym pasku ekranu pojawiły się nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej wraz z krótkimi informacjami na ich temat, o Annie Walentynowicz napisano tam jedynie „osoba towarzysząca”, nie było ani słowa o tym, że to jedna z liderek strajku w stoczni, legenda Solidarności – mówi o powodach pow­stania filmu Marta Dzido.
Poza postacią Walentynowicz, zwanej Anną Solidarność, autorka ukazuje sylwetki innych kilkunastu kobiet uczestniczących w strajku, w tym kilku najważniejszych. Po decyzji Lecha Wałęsy, który 16 sierpnia 1980 rzawartość zablokowana

Autor: Magdalena Piejko


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama