Cezary Krysztopa/Gazeta Polska

Tak kończą się interesy z Putinem

KREML \ Anodina uciekła z Rosji do Francji

Numer 1265 - 09.11.2015Świat


Tatiana Anodina, szefowa rosyjskiego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK), nadzorująca śledztwo dotyczące katastrofy smoleńskiej, uciekła z Rosji. Jej wyjazd ma związek z wielką aferą w branży transportu lotniczego, w której Anodina i jej krewni są jedną ze stron. Z kolei w czwartek w Waszyngtonie znaleziono zwłoki Michaiła Lesina, twórcy prokremlowskiej telewizji Russia Today.

Jak ustalili dziennikarze rosyjskiego wydania magazynu „Forbes”, powołując się na trzy niezależne źródła, szefowa MAK u wyjechała do Francji, gdzie od kilku miesięcy przebywa jej syn Aleksander Pleszakow i jego żona Olga. Warto zaznaczyć, że byli oni właścicielami firmy lotniczej Transaero, drugiego co do wielkości przewoźnika powietrznego w Rosji. Tatiana Anodina, która od grudnia 1991 r. przewodniczy Międzypaństwowemu Komitetowi Lotniczemu (MAK), posiadała 3 proc. udziałów w rodzinnej firmie.
Od grudnia ub.r. firma Transaero popadała w coraz większe kłopoty finansowe. Nieoficjalnie wiadomo, że przez wiele lat z opresji ratował ją Jewgienij Primakow, były szef wywiadu zagranicznego ZSRS i Rosji. Prywatnie jego i Anodinę miały łączyć relacje miłosne. Primakow, który w 1999 r. był rozpatrywany jako alternatywa dla Władimira Putina w zbliżających się wówczas wyborach prezydenckich, chciał w ostatnich miesiącach doprowadzić do wykupienia akcji spółki Transaero i jej zobowiązań, wynoszących blisko 3,5 mld euro, przez państwowe linie Aerofłot. Wpływowy funkcjonariusz rosyjskich specsłużb zmarł jednak 26 czerwca br. w wieku 86 lat. W ten sposób tonące w długach linie lotnicze utraciły parasol ochronny. Aerofłot zrezygnował z kupna akcji, a 26 października br. Rosawiacja, czyli Federalna Agencja Transportu Lotniczego FR, ostatecznie cofnęła firmie licencję przewozowązawartość zablokowana

Autor: Olga Alehno, Konrad Wysocki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama