fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Prokuratura pod polityczną odpowiedzialnością

PRAWO \ ZIOBRO ZOSTANIE NOWYM PROKURATOREM GENERALNYM

Numer 1332 - 01.02.2016Temat Dnia

W sobotę Senat przyjął projekty dwóch ustaw reformujących prokuraturę. Dzięki nowym przepisom dojdzie do ponownego połączenia urzędów ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Po wejściu w życie ustawy nowym pierwszym prokuratorem zostanie Zbigniew Ziobro, obecny minister sprawiedliwości.

O zmianie w sposobie funkcjonowania prokuratury Zbigniew Ziobro mówił już 16 listopada 2015 r., w dniu przejęcia resortu sprawiedliwości od poprzednika, Borysa Budki z Platformy Obywatelskiej. Przedstawiając swoją wizję pracy, minister sprawiedliwości podtrzymał obietnicę z kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości, dotyczącą likwidacji rozdziału funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Ziobro zapowiadał wówczas również pełną bezwzględność w karaniu skorumpowanych biegłych, prokuratorów i sędziów.
Pod koniec zeszłego tygodnia zapowiedzi te zostały realnie wprowadzone w życie w postaci poparcia większości sejmowej i senackiej dla zmian przepisów ustawy o prokuraturze. Jeśli prezydent Andrzeja Duda podpisze ustawę, przywrócone zostanie połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Od 2010 r., w wyniku decyzji poprzedniej koalicji rządzącej i posłów lewicy, te dwa stanowiska obejmują dwie osoby. 5 marca 2010 rzawartość zablokowana

Autor: Samuel Pereira


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama