reklama


Jazzmani powiedzieli: nie!

JAZZ \ PIOTR RODOWICZ NOWYM SZEFEM POLSKIEGO STOWARZYSZENIA JAZZOWEGO

numer 1399 - 20.04.2016Kultura


W poniedziałek dokończono rozpoczęte 14 grudnia Walne Zgromadzenie Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Na nic zdały się proceduralne sztuczki – ustępujący zarząd dostał czerwoną kartkę. Dosłownie. Taki kolor miały mandaty do głosowania w czasie zgromadzenia.


Poniedziałkowe wydarzenia zamykają pewien rozdział w historii PSJ-otu, w dodatku w atmosferze skandalu. Pracująca przez cztery miesiące Komisja Zjazdowa ustaliła rozmaite fakty z działalności stowarzyszenia, które w jej opinii świadczyły zarówno o niezaradności, jak i niezgodnej z prawem działalności PSJ-otu. Zarzuty odpierał były już szef PSJ-otu Krzysztof Sadowski. Najpoważniejszy z nich dotyczył sposobu finansowania organizacji poprzez związaną z PSJ-otem fundację, która otrzymywała dotację od Stoartu (Związku Artystów Wykonawców), a odwołane władze nie kryły, że robiono tak, aby komornicy nie mogli zająć pieniędzy na poczet ciążących na PSJ-ocie długów (blisko 300 tys.). Identyczne emocje towarzyszyły zbyciu przez PSJ zbioru Poljazzu, wytwórni płytowej, która dysponowała tak atrakcyjnymi wykonawcami, jak Dżem, Lady Pank, Maanam, Dezerter czy John Porter. Te, przy dobrej polityce wydawniczej, z powodzeniem mogłyby wygenerować zyski na poczet długu. O ile przywołane i inne zarzuty skupiały się na sferze gospodarowania majątkiem organizacji, o tyle największy żal uczestnicy zjazdu mieli za zniszczenie rangi i poziomu „perły w koronie” stowarzyszenia, czyli festiwalu Jazz Jamboree.
– Wizerunek PSJ-otu sięgnął bruku – powiedział wprost Włodek Pawlik, w którym niektórzy widzieli nowego szefa. Ostatecznie nie kandydował, sugerując słuszność powierzenia tej funkcji Piotrowi Rodowiczowi. Tak też się stałozawartość zablokowana

Autor: Piotr Iwicki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama