reklama


Propaństwowcy

Numer 117 - 27.01.2012Pełnym głosem

W epoce, w której powstał przemysł żonglujący słowami tak, by wpływać na nastroje i kontrolować umysły, warto zadać sobie trud i zastanowić się nad sensem pewnych pojęć. Na czym polega propaństwowość? Kto jest państwowcem?

Oportunizm realistów

Czy jest nim ten, kto wspiera władze swojego kraju, współpracuje z nimi, doradza im, podejmuje z nimi dialog, organizuje im konferencje, przyjmuje oferowane stanowiska i zaszczyty, nie zważając, co te władze sobą reprezentują? Jest rzeczą oczywistą, że taka definicja jest fałszywa. Zakładałaby utożsamienie władz z państwem, nakazywałaby wpierać tych, którzy rządzą, a opozycję narażała na zarzut antypaństwowości. Pamiętamy taką postawę z czasów PRL-u.

Realiści twierdzili, że Polska jest jedna – ta między Odrą a Bugiem. Jest wprawdzie niedoskonała i być może zależna, lecz jedyna rzeczywista. Dlatego potępiono emigrację, twierdzono, że aktywne dążenie do zmiany to polityczny romantyzm, narażający na niebezpieczeństwo zniszczenia narodową substancję. Ostatecznie marzyciele okazali się realistami, a realiści – oportunistami. Bo to właśnie realizm pozwala na rozróżnienie interesów tych, którzy aktualnie rządzą, od interesów państwa, a konkretną ustrojową formę – od interesu Polski.

Odwoływanie się do PRL-u, by wyjaśnić dzisiejszą sytuację, wydaje się jednak mało sensowne. W III RP odbywają się przecież wolne wybory, władze są legalne. Otóż w PRL-u wielu Polaków wierzyło w legalność porządku społecznego i w socjalistyczną demokrację. W świetle obowiązującego prawa władze były legalne. Co więcej, cieszyły się autentycznym poparciem. Edward Gierek i jego partia uzyskaliby w roku – powiedzmy – 1973 na pewno nie mniejszą liczbę głosów niż Donald Tusk i PO dzisiaj. To same reguły prawne PRL-u czyniły tamten system nieprawnymzawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama