Nasz prezydent na królewskim dworze

SKANDYNAWIA \ JĘZYK I WIARA JAKO ŁĄCZNIKI POLONII Z OJCZYZNĄ

numer 1427 - 24.05.2016Świat


Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybywa z czterodniową oficjalną wizytą w Norwegii. W niedzielę Andrzej Duda spotkał się w Oslo z norweską Polonią. W poniedziałek parę prezydencką przywitali król Norwegii Harald V i królowa Norwegii Sonja oraz premier kraju Erna Solberg.

Mamy długie wspólne tradycje. Jestem tutaj również po to, aby nadać naszym relacjom większy rozmach – mówił w Oslo prezydent RP Andrzej Duda.
– Chcemy, żeby państwa skandynawskie były drugim po Europie Środkowo-Wschodniej naturalnym obszarem regionalnej współpracy Polski ze środowiskiem, z którym Polska nawiąże szczególne, strategiczne kontakty – tłumaczył dziennikarzom towarzyszący Andrzejowi Dudzie prezydencki minister ds. zagranicznych prof. Krzysztof Szczerski.
Wizytę w Norwegii prezydent rozpoczął w niedzielę od spotkania z Polonią w ambasadzie RP w norweskiej stolicy, co stało się tradycją podczas zagranicznych wyjazdów prezydenta Dudy. Szacuje się, że w blisko pięciomilionowej Norwegii żyje między 100 tys. a 120 tys. Polaków. Polonusi skupiają się nie tylko w Oslo (w jego aglomeracji mieszka blisko połowa Polaków), lecz także zamieszkują na dalekiej norweskiej północy, np. w regionie Nordland.
Jednym z głównych obszarów działalności norweskiej Polonii jest edukacja młodzieży i nauczanie języka polskiego. W tym celu polska wspólnota organizuje m.in. społeczne nauczanie sobotnie. Celem rozmów polskiej delegacji w Oslo będzie uzyskanie większego wsparcia od państwa norweskiego dla polonijnych inicjatyw edukacyjnych. Jednocześnie w Polsce trwają prace legislacyjne nad tym, aby uregulować status nauczyciela polonijnego, co byłoby dużym wzmocnieniem polskich wychowawców za granicą.
Drugim filarem łączności z Polską dla Polonii jest katolicyzm, stąd też w ambasadzie obecnych było wielu duszpasterzyzawartość zablokowana

Autor: Adam Sosnowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się