reklama


Wenezuela przywraca niewolnictwo

numer 1487 - 03.08.2016Świat

CARACAS Prezydent Nicolás Maduro podpisał dekret zezwalający ministerstwu pracy na powołanie każdego obywatela do przymusowych robót w państwowych gospodarstwach rolnych. Międzynarodowe organizacje humanitarne biją na alarm i ostrzegają, że Wenezuela legalizuje tym samym niewolnictwo.

Praca ma trwać 60 dni, po których pracodawca jest zobowiązany przyjąć pracownika z powrotem. Dekret daje jednak możliwość – jeśli będą tego wymagać okoliczności – na przedłużenie okresu przymusowych robót. Pracodawca musi wypłacać w tym czasie pensję obywatelowi. Rząd Wenezueli liczy, że nowe prawo pomoże politykom zwalczyć głód panujący w kraju.

Bieda i głód w Wenezueli są następstwami polityki ekonomicznej byłego prezydenta Hugo Chaveza. Kryzys na dobre rozpoczął się w 2008 r. i od tego czasu postępuje w błyskawicznym tempie. Z powodu nadmiernych obciążeń podatkowych i ustalanych centralnie cen płodów rolnych produkcja rolna w Wenezueli stała się nieopłacalna. Większość firm z tego sektora upadło. Początkowo kraj opierał się na imporcie żywności, płacąc za nią petrodolarami, jednak spadek ceny ropy i hiperinflacja spowodowały, że rząd nie ma już czym płacić za żywność. W 2014 rzawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama