Ocalmy od zapomnienia

numer 1497 - 16.08.2016

Kamienica, w której urodził się ks. Ignacy Skorupka, uznana wreszcie za zabytek. Miejsce, gdzie legendarny kapłan odprawił ostatnią mszę i kościół, postawiony tam jako wotum dziękczynne za wielkie zwycięstwo nad bolszewikami. W stolicy jest wiele miejsc związanych z jedną z najważniejszych bitew w historii świata.

Najwięcej znaków i śladów wielkiej bitwy znajduje się rzecz jasna na przedpolach Warszawy, gdzie toczyły się decydujące walki, wymienić wystarczy chociażby mauzoleum poległych żołnierzy polskich w Ossowie, znajdujący się tam pomnik ks. Skorupki, cmentarz z kwaterą w Kobyłce, gdzie spoczywają żołnierze 47. pułku piechoty kresowej, cmentarz poległych w Radzyminie. Jednak i w samej stolicy znajdują się, nie zawsze znane, miejsca upamiętniające i samą bitwę, i jej bohaterów.

O kamienicy ks. Ignacego Skorupki przy ul. Ciepłej 3 stało się bardzo głośno, gdy władze dzielnicy Wola postanowiły budynek sprzedać, co – bez wpisu do rejestru zabytków – oznaczałoby wyburzenie kamienicy. Na szczęście, dzięki protestom społecznym nieruchomość trafiła do rejestru zabytków i najpewniej ocaleje.

Budynek na Woli, w którym urodził się legendarny kapłan, nie jest jedyny. Wyjątkowe ślady Bitwy Warszawskiej znaleźć można chociażby na Pradze i Pradze-Południe. Teren parafii Bożego Ciała na Kamionku, na którym stoi konkatedra Matki Bożej Zwycięskiej zajmuje tu miejsce szczególnezawartość zablokowana

Autor: Przemysław Harczuk


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama