Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Co dzieci wiedzą o pieniądzach

Dodano: 26/08/2016 - numer 1506 - 26.08.2016
fot. Pixbay
fot. Pixbay
W cyklu przybliżającym Państwu różne sfery działalności banku powoli przygotowujemy się na nieuchronny koniec wakacji, ucząc najmłodszych podstaw ekonomii.
Dorosłym wydaje się, że dzieci niewiele rozumieją z ekonomii. To błąd. Najmłodsi garną się do niej, bo dobrze im się kojarzy – z pieniędzmi, które pomagają w realizacji ich pragnień.
Oto kilka sposobów, jak rozsądnie motywować dziecko do oszczędzania.

Konkretny cel!
Myślenie o wytyczonym celu, przywoływanie go w marzeniach i planach – to wszystko pomoże dziecku wcielić plan w życie. Ważne jest przy tym wyrobienie w dzieciach przekonania, że pieniądze są narzędziem do realizacji celu, a nie celem samym w sobie lub miernikiem wartości osoby, która je posiada.
Dobre wzorce rodzinne
One także są bardzo ważnym elementem edukacji finansowej naszych pociech, przy czym niektóre badania pokazują, że to matki bardziej oddziałują na to, jakie postawy i zachowania finansowe prezentują ich dzieci. To oznacza że, by nauczyć dziecko oszczędzania, my – jako rodzice – też musimy oszczędzać. Przykład idzie z góry.

Konsekwencja
Nie chodzi tylko o to, żeby dziecko dostawało regularne kieszonkowe – niezbędna jest konsekwencja rodziców i przestrzeganie ustalonych reguł – ale także o to, by dać mu kredyt zaufania; nie nadzorować każdego jego kroku. Rodzice często pytają: Ale co się stanie, jeśli dam 20 zł i dziecko szybko je wyda, np. na słodycze? Odpowiedź jest prosta: Nie będzie ich miało później. Przecież dziecku i tak nic poważnego się nie stanie, bo rodzice zadbają o jego podstawowe potrzeby, a będzie to dla niego cenna lekcja. Jeśli będziemy konsekwentni i nie damy mu natychmiast kolejnego kieszonkowego, prawdopodobnie za miesiąc nie wyda wszystkich swoich pieniędzy już pierwszego dnia.
Uwaga: Kieszonkowe powinno być adekwatne do potrzeb dziecka. Nie może ich przekraczać ani być wobec nich za małe – jeżeli oczekujemy, że dziecko będzie opłacało wyjścia do kina, na sale zabaw, ale środki, jakie damy dziecku w ramach kieszonkowego będą niezwykle skromne, to nie mamy co marzyć, że takie kieszonkowe nauczy oszczędzania, niewielkie szanse na sukces raczej zniechęcą.

Pozytywne wzmocnienie
Nie warto karać dziecka, kiedy mimo prób nie udaje mu się odłożyć pieniędzy. Zamiast tego warto wzmocnić pozytywne komunikaty, które zdecydowanie lepiej przysłużą się kształtowaniu dobrych podstaw w zarządzaniu swoimi oszczędnościami.
I tak np. kiedy dziecko mówi: Zobacz, mamo, nie wydałem. Mam je dalej, warto ten fakt skomentować: Super. Fantastycznie, że ci się udało, tym bardziej że nie jest to wcale takie łatwe.
To ważne, bo dziecko dopiero się uczy oszczędzania i znacznie trudniej mu zwalczać pokusy.
Systematycznego oszczędzania warto uczyć dzieci od najmłodszych lat. Już czterolatki są w stanie odróżnić pieniądze od innych podobnych do nich przedmiotów, choć jeszcze nie rozumieją podstawowych reguł rynkowych. Z kolei siedmiolatki – jak pokazują najnowsze dane – już wiedzą, czym jest oszczędzanie, bank i konto bankowe.

Jak oszczędzać?
Najlepiej systematycznie. A żeby to ułatwić, dobrze byłoby założyć dziecku konto w banku i  część gotówkowego kieszonkowego przelewać na ten rachunek.

Konto
Jeśli Twoje dziecko nie ukończyło 13. roku życia, czeka na nie oferta PKO Junior. W jej skład wchodzi m.in. rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy PKO Konto Dziecka, karta PKO Junior, serwis internetowy junior.pkobp.pl oraz nowość – aplikacja mobilna na smartfony (Android, iOS, Windows Phone).
Zarówno serwis, jak i aplikacja to narzędzia umożliwiające dziecku m.in. sprawdzanie swojego rachunku w każdym momencie oraz w dowolnym miejscu (jedynym warunkiem jest dostęp do internetu).

Skarbonki i przelewy
Poza podstawową funkcją sprawdzenia salda dziecko może otwierać w aplikacji wirtualne skarbonki służące do zbierania pieniędzy na określone cele: może nadawać skarbonkom własne nazwy i wybrać obrazek symbolizujący skarbonkę (lub wgrać własny), określić kwotę i czas oszczędzania, a także dokonywać wpłat.

Edukacja przez zabawę
Dzieci mają też możliwość otrzymywania odznak za określone osiągnięcia: zakładanie skarbonek, regularne wpłaty na konto, długoterminowe oszczędzanie, planowanie czy zaoszczędzenie wyznaczonej kwoty w zadeklarowanym przez dziecko terminie. Informacja o przyznaniu odznaki jest komunikowana na stronie głównej oraz na dedykowanej podstronie aplikacji.
Aplikacja daje również dostęp do narzędzi finansowych, takich jak:
  • Kalkulator – dziecko może sprawdzić, ile potencjalnie może zyskać, oszczędzając daną kwotę przez wskazany czas, przy aktualnym oprocentowaniu PKO Konta Dziecka;
  • Twój plan oszczędzania – umożliwia określenie jaka część (procentowo) wpłaconych na PKO Konto Dziecka oszczędności będzie automatycznie przekazywana do poszczególnych skarbonek (zdefiniowanych wcześniej), a jaka ma pozostać na koncie jako wolne oszczędności.
Bankowiki wyjaśnia
Oszczędzanie

Z oszczędzaniem jest tak, jak z budową domu – trzeba mieć plan.
Dla tych, którzy nie wiedzą, jak buduje się domy, wyjaśniam: najpierw dokładnie rysuje się plan na papierze. Potem, już na miejscu, w którym powstanie dom, wytycza się na ziemi to, co zostało narysowane na planie. Dokładnie w tym miejscu wykopuje się ziemię i wylewa fundamenty. Po nich ściany, a na końcu dach. Dzięki temu, że mamy plan, dom może powstać i na pewno się nie zawali. Budowanie domu to zupełnie coś innego niż budowanie zamku z piasku na plaży.
Oszczędzać trzeba tak samo – według planu. Oszczędzać można na czymś. Rodzice mogą oszczędzać na przykład na codziennych wydatkach, by zostało więcej pieniędzy na te, które są większe, ale ważne, jak wyjazd na wakacje. Aby oszczędzać na codziennych wydatkach, trzeba najpierw dokonać ich przeglądu, a żeby zrobić taki przegląd, trzeba najpierw mieć plan wydatków, najlepiej zresztą je spisywać. Wtedy oszczędzać nie będziemy na ślepo, tylko całkowicie świadomie.
Gdy już przeanalizujemy naszą sytuację i dojdziemy do przekonania, że możemy odkładać co miesiąc pewną sumę pieniędzy, warto zastanowić się nad tym, na co je odkładać. Możemy oszczędzać na przykład na rower, nową piłkę albo grę komputerową. Na jeden cel czy na wszystko na raz? Można i tak, i tak. Żeby się w tym wszystkim nie pogubić, trzeba zrobić kolejny plan – plan oszczędnościowy. A później wystarczy tylko się trzymać tego planu.
Oszczędności możemy podzielić na skarbonki. Dawniej dzieci wrzucały pieniążki do skarbonek świnek, a jeśli miały tylko jedną świnkę, nie mogły oszczędzać na wiele różnych rzeczy. Dziś nasze oszczędności możemy odkładać na koncie internetowym PKO Junior. Możemy zdecydować, jaka część oszczędności trafia do której skarbonki.
Mamy za mało pieniędzy, by oszczędzać? To nie jest dobre wytłumaczenie. Pieniędzy na oszczędzanie jest zawsze w sam raz! Tylko trzeba trzymać się planu i poczekać cierpliwie, żeby zobaczyć, jak ich wciąż przybywa.

więcej informacji:
https://bankomania.pkobp.pl/bankowiki/

Artykuł przygotowany przez redakcję we współpracy z PKO Bankiem Polskim.
Patronem medialnym cyklu jest niezalezna.pl.
     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze