Przerażenie mieszkańców kamienicy: Boimy się, że trafimy na bruk!

numer 1533 - 27.09.2016

Kamienica przy ul. Joteyki 13 na Ochocie może trafić w ręce spadkobierców. Ich roszczenia budzą jednak wątpliwości, szczególnie że przed wojną budynek miał zaledwie jedno piętro, pozostałe zostały dobudowane w okresie powojennym. Lokatorzy mieszkań kwaterunkowych w budynku boją się, że trafią na bruk.

Mieszkańcy budynku w rozmowie z „Dodatkiem Mazowieckim” nie kryją oburzenia. – Bulwersujące jest łamanie prawa spowodowane przez lekceważenie urzędników i tolerowanie dokumentów wątpliwej wiarygodności i niezgodnych z polskim prawem – mówi nam jeden z lokatorów.

Jak dodaje, sprawę komplikuje fakt, że mieszkańcy budynku, mimo że problem dotyczy ich bezpośrednio, nie są w tej sprawie stroną. Stroną jest miasto, które może stracić nieruchomość wartą ok. 20 mln zł. Lokatorzy zaś obawiają się, że zostaną zmuszeni do opuszczenia mieszkań.

Kamienica przy ul. Joteyki 13 w 1939 r. stanowiła parcelę o powierzchni 779,5 mkw., na której stał parterowy budynek. Właścicielami tej nieruchomości byli Chana Kapłan i Aleksander Piekarski. W czasie wojny budynek został zniszczony, a po jej zakończeniu odbudowany jako trzypiętrowa kamienica.

W 2008 r., za pośrednictwem kancelarii Porwisz i Partnerzy z Krakowa, spadkobiercy Chany Kapłan wystąpili o zwrot nieruchomości, a dla połowy przypadającej spadkobiercom Aleksandra Piekarskiego ustalono kuratora. W tym samym roku samorządowe kolegium odwoławcze zwróciło kamienicę synom właścicielki: Nehemianowi i Davidowi Kaplanomzawartość zablokowana

Autor: Tomasz Szczerbicki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama