Orkiestry świata

numer 1679 - 21.03.2017Kultura

W ramach popularnego cyklu koncertów w Filharmonii Narodowej w Warszawie zagra jedna z najlepszych orkiestr Dalekiego Wschodu – Taiwan Philharmonic. Założony w 1986 r. zespół, znany też jako Narodowa Orkiestra Symfoniczna, zaprezentuje bardzo atrakcyjny program ze słynną IX Symfonią „Z Nowego Świata” Antonina Dvořáka.

To dzieło bardzo osobiste, powstało bowiem jako impresja wieloletniego pobytu kompozytora w Stanach Zjednoczonych (1892–1895). Dvořák był szefem National Conservatory of Music w Nowym Jorku i jako twórca odkrył bogactwo kultury Indian oraz Murzynów. Słychać to w zamówionym przez nowojorskich filharmoników utworze, który już w dniu premiery w 1893 r. w Carnegie Hall stał się przebojem.

Na tym samym koncercie zabrzmi też nieczęsto goszczący na afiszach II Koncert skrzypcowy Sergieja Prokofiewa. Sam twórca za życia żartobliwie mówił: „Główny temat I części skomponowałem w Paryżu, temat części II w Woroneżu, orkiestrację kończyłem w Baku, a premiera miała miejsce w Madrycie”. Kiedy w 1935 r. pierwszy raz wykonano to dzieło, dało się zauważyć, że wspomniane echa fascynacji muzyką Iberii jaskrawo pobrzmiewają zwłaszcza w finale koncertu, a melodyjne tematy i liryzm dają solistom możliwość pokazania pełni wrażliwości. W Warszawie partię solową wykona Ray Chen, wirtuoz zaliczany do najlepszych wiolinistów młodego pokoleniazawartość zablokowana

Autor: Piotr Iwicki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się