Trudna sytuacja Kościoła w Europie Zachodniej

numer 1689 - 01.04.2017Świat

HISZPANIA Podczas debaty nad duszpasterstwem młodzieży w ramach odbywającego się w Barcelonie Kongresu Europejskich Biskupów (CCEE) zebrani goście zgodnie stwierdzili, że Kościół w Europie Zachodniej przeżywa jeden z najtrudniejszych okresów w swojej historii.
Smutnym świadectwem podzielił się z uczestnikami debaty Simon Janssen, przedstawiciel młodzieży z Holandii. – Jeszcze w 1975 r. 38 proc. Holendrów było katolikami. Dziś ta liczba wynosi 23 proc., ale tylko mniej niż 1 proc. chodzi regularnie na mszę św. Coraz więcej parafii jest łączonych, a katolickich dni młodzieży w ogóle już się nie organizuje, bo nie ma ani zainteresowania, ani odpowiednich funduszy – powiedział Janssen. – W naszej diecezji w seminarium jest tylko dwóch seminarzystów z Holandii i mówię tutaj o wszystkich rocznikach – dodał bp Everardus de Jong z holenderskiego miasta Roermond.
Ogółem najbardziej dramatyczną sytuację Kościoła obserwuje się w państwach niemieckojęzycznych oraz w krajach Beneluksu. Potwierdzeniem tych słów jest to, że na kongresie w Barcelonie w delegacjach z Austrii i Niemiec znalazł się tylko jeden biskup (pomocniczy), a na 20 delegowanych aż 14 to osoby świeckiezawartość zablokowana

Autor: Adam Sosnowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się