fot. Witwicki A

Niewolnicy budują rosyjskie stadiony

ROSJA \ MISTRZOSTWA ŚWIATA W PIŁCE NOŻNEJ 2018

numer 1691 - 04.04.2017Świat

Co najmniej 110 północnokoreańskich robotników w nieludzkich warunkach buduje stadion w Petersburgu, który ma być jedną z aren piłkarskich mistrzostw świata w 2018 r. O skandalu pisze dziennik „Die Welt”, powołując się na śledztwo przeprowadzone przez norweski magazyn piłkarski „Josimar”.
Są pilnowani praktycznie 24 godziny na dobę, nie mają kontaktów ze światem zewnętrznym, dostają marne wynagrodzenie. Wszyscy ci ludzie to niewykwalifikowani robotnicy niemający doświadczenia w posługiwaniu się nowoczesnym sprzętem” – opisuje warunki, w których pracują północnokoreańscy robotnicy, rosyjski adwokat Andriej Jakimow.
Pracownicy przyjechali do Rosji na rozkaz władz Korei Północnej. Według Jakimowa „werbowano ich na 10 lat i obiecano zwiększenie przydziałów ryżu oraz dozgonną wdzięczność dynastii Kimów”. Tymczasem 90 proc. ich zarobków w twardej walucie jest zabieranych przez reżim. Ten biznes funkcjonuje od dziesięcioleci i nie jest związany jedynie z budową obiektów na mundial w 2018 r. Według danych ONZ-etu obecnie północnokoreańskie firmy zajmujące się tego rodzaju procederem wysłały za granicę od 50 tys. do 100 tys. obywateli komunistycznej Korei. Pracują oni przede wszystkim w Rosji, Chinach i krajach Bliskiego Wschodu. Jak się ocenia, w samej Rosji jest ich ok. 30 tyszawartość zablokowana

Autor: Wespazjan Wielohorski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama