fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Znajdę miliony na polski sport

numer 1705 - 21.04.2017Wywiad

WYWIAD Z Ryszardem Czarneckim rozmawia Krzysztof OliwaNie chcę krytykować mojego konkurenta Andrzeja Kraśnickiego, ale na pewno trzeba poprawić dwie rzeczy: postawić solidne fundamenty finansowania sportu i zwiększyć obecność Polaków w strukturach międzynarodowych – mówi w rozmowie z „Codzienną” kandydat na prezesa PKOl‑u.

Dlaczego chce Pan kandydować na stanowisko prezes PKOl‑u?

Przyjąłem propozycję, która wyszła z samego środowiska sportowego, było to w styczniu tego roku. Mam realny plan, jak zapewnić zaplecze finansowe dla polskiego sportu. Jak zostanę prezesem, powołam Polski Fundusz Olimpijski (PFO), który zapewni długoterminowy rozwój wszystkich dyscyplin. Po powołaniu PFO związki sportowe będą mogły planować działania z dużo większym wyprzedzeniem niż obecnie. 

W jaki sposób Polski Fundusz Olimpijski miałby pozyskiwać fundusze?

Byłyby to nie tylko dotacje ze strony spółek skarbu państwa, ale także pieniądze od prywatnych przedsiębiorstw. Byłem już na spotkaniu w Ministerstwie Finansów. Rozmawialiśmy o rozwiązaniach, które zapewniłyby korzystne odpisy od podatku dla firm, które zdecydują się zainwestować w polski sport. Wszystkim by to się opłacało, a do tego nie ucierpiałby na tym budżet państwa. Ważne, żeby to wcielić w życie, bo takie rozwiązania są już obecne zarówno na Zachodzie, jak i na Wschodzie Europy.

Czy Pan wierzy w wygraną? Wybory już w sobotę. Urzędujący prezes Andrzej Kraśnicki otrzymał ponad 30 rekomendacji, Pan ma tylko jedną – z Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

W dużej mierze wynikało to z tego, że mój szanowny kontrkandydat ogłosił chęć startu dużo wcześniej niż ja. Do tego działa on dłużej w strukturach sportu i PKOl‑u. Jeśli o wyborze na prezesa zadecyduje walka na programy, to jestem pewny wygranej. Dlaczego? Chociażby dlatego, że obecny prezes PKOl‑u programu nie przedstawiłzawartość zablokowana

Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się