Będzie katastrofa humanitarna w Polsce?

ZDROWIE \ Konieczna jest strategia walki z udarami mózgu

numer 1732 - 25.05.2017Polska

Udar mózgu jest jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce. Choroba ta przybiera postać epidemii, i to nie tylko w naszym kraju. Według prognoz zaprezentowanych w międzynarodowym raporcie „Udary mózgu: skala problemu” w ciągu najbliższych 20 lat można się spodziewać niemal 35-procentowego wzrostu całościowej liczby udarów w UE.

Każdego roku w Polsce udar mózgu dotyka ok. 70 tys. osób – mniej więcej tyle, ile mieszkańców ma Inowrocław w woj. kujawsko-pomorskim. 30 tys. z nich umiera – to jakby wyludniła się Iława w woj. warmińsko-mazurskim. 70 proc. pacjentów, którym udało się przeżyć, pozostaje niepełnosprawnymi. Wielu z nich do końca życia.

Za tymi abstrakcyjnymi liczbami stoją ludzkie dramaty. „Mój tata mimo podeszłego wieku był sprawnym człowiekiem, funkcjonował całkiem nieźle. Naraz się przewrócił. Stracił przytomność. Kiedy doszedł do siebie, był otępiały. Nic do niego nie docierało. Oczy mu biegały, z ust leciała ślina, z nosa katar. To był dramat” – tak swoje doświadczenia z chorym ojcem opisuje na jednym z forów internetowych, poświęconych tej chorobie, córka pacjenta.

Udar nie dotyka jedynie osób w podeszłym wieku. Przyczyną udaru mózgu jest uszkodzenie lub zablokowanie naczynia krwionośnego doprowadzającego tlen i substancje odżywcze do mózguzawartość zablokowana

Autor: Wojciech Kamiński


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama