Sekstet na szóstkę

numer 1794 - 07.08.2017Kultura

W sobotę na Rynku Starego Miasta zagrał zespół Marka Napiórkowskiego. Występ w ramach festiwalu „Jazz na Starówce” przyciągnął wielotysięczny tłum miłośników muzyki. Ścisk był tak wielki, że nie sposób było przejść, a na długo przed koncertem o dobrym miejscu przed estradą można było tylko pomarzyć.

O randze koncertu najlepiej świadczy fakt, że w kawiarnianych ogródkach kolorowo rozsianych wokół rynku co chwilę można było dostrzec twarze znanych muzyków, ludzi sztuki, krytyków. Bo sobotnie koncerty to świetna okazja, aby nie tylko pójść posłuchać dobrego jazzu, ale również nadrobić towarzyskie zaległości z czasów, kiedy artystyczny sezon w swoim rozkwicie uniemożliwia spotkania, bo muzycy są w rozjazdach. Koncertowi Napiórkowskiego i jego kompanów przysłuchiwał się Krzysztof Ścierański, ikona polskiego jazzu i gitary basowej, który w kilku słowach zrecenzował to, co działo się na scenie: – Znakomite granie. Nic dziwnego, Marek nie obniża nigdy artystycznych lotów. 

Zgodnie z oczekiwaniami popularny „Napiór” i jego koledzy zaprezentowali program świetnie znany z koncertów, a w szczególności z nominowanej do Fryderyka płyty „Trójka Live”. Gdy tylko rozbrzmiewały dźwięki „Szkiców piórkiem” czy „Teatru”, publiczność błyskawicznie reagowała brawami. Nic dziwnego, soczystość brzmienia zespołu, perfekcja wykonania to już od dawna znak rozpoznawczy sekstetu sobotniej gwiazdy. 

Sekstet Napiórkowskiego nie ma słabych punktów. Co prawda przeszedł on małą ewolucję – za klawiaturami zasiadł Michał Tokaj, wcześniej władał nimi Krzysztof Herdzin – jednak kunszt obu pianistów to jazz tak wysokich lotów, że można jedynie porównywać ich estetyczne odmienności. Pozostali członkowie oryginalnego składu formacji stawili się w komplecie. Erudycja, doświadczenie, wirtuozeria – to wszystko u Henryka Miśkiewicza stanowi jedność procentującą muzyką godną najważniejszych estrad światazawartość zablokowana

Autor: Piotr Iwicki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się