Mały kleszcz, wielki problem

numer 1797 - 10.08.2017Zdrowie

Co roku w Polsce rośnie liczba zachorowań na boreliozę – jedną z wielu chorób przenoszonych przez kleszcze. Ich ukąszenia są bardzo niebezpieczne i trudne do szybkiego wykrycia ze względu na bezbolesność i niewielki rozmiar kleszczy.

Doktor Piotr Kurkiewicz, specjalista w zakresie chorób wewnętrznych, członek Międzynarodowego Towarzystwa Naukowego ds. Boreliozy i Chorób z Nią Powiązanych ILADS, zajmujący się leczeniem boreliozy, wskazuje, że jest ona chorobą najczęściej przenoszoną przez kleszcze, ale warto pamiętać, że mogą one zarazić człowieka ponad 20 różnymi schorzeniami, takimi jak babeszjoza, anaplazmoza, bartonelloza czy tzw. koinfekcje.

Kleszcze – niepozorne, śmiertelnie niebezpieczne

Na świecie występuje ok. 800 gatunków kleszczy, z tego w Polsce natrafiono na 21 z nich. Naukowcy wyróżniają trzy stadia życia kleszcza – dorosły kleszcz, nimfa i larwa. Choć kleszcze pospolite polują we wszystkich fazach życia, to najczęściej zarażenia odnotowywane są od ukąszeń kleszczy w stadium nimfy – mają one wtedy zaledwie ok. 1,5 mm długości i są bardzo trudne do zauważenia dla ludzkiego oka. Eksperci zwracają uwagę na bardzo dobrze rozwinięty aparat gębowy kleszczy – w trakcie ukąszenia pajęczaki wypuszczają substancję rozrzedzającą krew, która ułatwia jej picie, oraz środek znieczulający, tak aby ofiara nie była świadoma ataku. Namnażaniu się kleszczy sprzyja to, że w środowisku naturalnym nie mają one wrogów, a samica kleszcza rocznie potrafi złożyć nawet 2–2,5 tys. jaj. Utrudnić to mogą jedynie mroźna zima lub długo utrzymująca się susza.

Jak się chronić przed ukąszeniem?

Trudno o skuteczną ochronę przed atakiem kleszcza. Wprawdzie wbrew obiegowym opiniom nie spadają one z drzew, jednak potrafią się wspiąć nawet na wysokość 1,2–1,5 m i czekać na dogodną okazję do ataku. Idąc do lasu czy parku, warto włożyć długie spodnie, zakryte buty oraz unikać wchodzenia w krzaki czy wysokie trawy. Z kolei po powrocie ze spaceru należy bardzo dokładnie obejrzeć ciało. Najbardziej narażone na ukąszenia są dzieci, ponieważ mają delikatną skórę.

Ukąszenie – co dalej?

W wypadku stwierdzenia ukąszenia przez kleszcza najważniejsze jest jego jak najszybsze usunięcie. W tym celu najlepiej użyć specjalnego zestawu, który można zakupić w aptece, lub małych szczypców czy pętelki. Pamiętajmy, że kleszcza nie usuniemy strumieniem wody, ponieważ jest on wgryziony w skórę. Dr Piotr Kurkiewicz podkreśla również, że „kleszcza nie wolno smarować np. spirytusem, wodą utlenioną czy tłuszczem – może on wtedy zareagować gwałtownie i wstrzyknąć nam bakterię boreliozy lub inne chorobotwórcze drobnoustroje”. Po wyciągnięciu kleszcza ranę należy zdezynfekować np. wodą utlenioną, a ręce dokładnie umyć. Jeśli kleszcz jest zbyt głęboko, lepiej od razu udać się do lekarzazawartość zablokowana

Autor: Krzysztof Bałękowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się