Jak się chronić przed zarazkami na basenie?

WAKACJE \ Na pływalni

numer 1798 - 11.08.2017Publicystyka

Ciepłe wakacyjne miesiące to czas, kiedy chętnie chłodzimy się w basenach czy korzystamy z atrakcji, jakie zapewniają nam parki wodne. W trakcie wakacyjnej rozrywki warto jednak pamiętać, że pływalnie mogą być siedliskiem niebezpiecznych zarazków i grzybów.

W wodzie basenowej zazwyczaj znajduje się bardzo wiele drobnoustrojów, które mogą wywoływać różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne. Choć pływalnie muszą spełniać liczne wymogi sanitarne, w tym te związane z oczyszczaniem wody, to jednak trudno utrzymać całkowitą czystość ze względu na dużą liczbę osób korzystających z basenów. Brak odpowiedniej higieny może prowadzić do przedostawania się do wody np. bakterii kałowych, moczu czy grzybów. Trudno jest uchronić się w 100 proc. od zakażenia na basenie, jednak można zminimalizować jego ryzyko.

Szacuje się, że ok. 15–30 proc. populacji boryka się z problemem grzybicy stóp. Osoba z grzybicą korzystająca z pływalni bardzo łatwo może zarazić kąpiących się innych, ponieważ woda w basenie jest idealnym środowiskiem do namnażania się grzybów – szczególnie upodobały sobie one miejsca ciepłe i wilgotne. W związku z tym zaleca się, aby do czasu wyleczenia grzybicy nie korzystać z pływalnizawartość zablokowana

Autor: Krzysztof Bałękowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama