Brexit nie wyhamuje polskiego eksportu

​HANDEL ZAGRANICZNY \ W I półroczu sprzedaż polskich towarów na Wyspy Brytyjskie wzrosła o 5,8 proc.

Polscy eksporterzy nie powinni się obawiać skutków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i ze spokojem planować swój biznes na Wyspach – radzą eksperci Banku Zachodniego WBK.
Zgodnie z propozycją przedstawioną przez rząd Theresy May Wielka Brytania w marcu 2019 r. formalnie opuści Unię Europejską, ale przez trzy kolejne lata (maksymalnie) będzie prowadziła handel z krajami UE na dotychczasowych zasadach. Według ekonomistów Banku Zachodniego WBK propozycja okresu przejściowego i przedstawione wraz z nią warianty uregulowań handlu pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską, które miałyby obowiązywać po okresie przejściowym, potwierdzają, że trend wzrostowy w relacjach handlowych Polski z Wielką Brytanią może być utrzymany.
– Wielka Brytania nie musi się przesunąć się na liście odbiorców polskiego eksportu z obecnego drugiego miejsca na dalsze pozycje. Jeśli chodzi o relacje handlowe, to brexit nie jest na rękę nikomu. Każda zmiana obecnych zasad byłaby dla obu stron zmianą na gorsze. Dlatego wydaje się, że zachowanie status quo jest wysoce prawdopodobne – mówi Marcin Luziński, ekonomista Banku Zachodniego WBK. Na razie negocjacje brexitowe nie mają wpływu na wyniki polskiego eksportu. Według wstępnych danych GUS‑u w pierwszym półroczu sprzedaż polskich towarów na Wyspy zwiększyła się o 5,8 proc. rok do roku, co jest bardzo dobrym wynikiem.
Ekonomiści Banku Zachodniego WBK wskazują, że również inne ewentualności niż wprowadzenie okresu przejściowego nie muszą oznaczać dla polskich eksporterów utraty opłacalności prowadzenia biznesu na Wyspach. W najgorszym wypadku, jeśli wiążące porozumienia pomiędzy Wielką Brytanią a UE utrzymujące dotychczasowe zasady handlu nie zostaną zawarte, należy liczyć się z wejściem w życie w marcu 2019 r. ceł WTO (Światowej Organizacji Handlu).
– Wielka Brytania to duży rynek i dla wielu branż pozostanie bardzo atrakcyjna niezależnie od wyniku negocjacji z Unią Europejską. Już teraz niektóre firmy uwzględniają w analizach dotyczących opłacalności wejścia czy rozwijania biznesu na Wyspach scenariusz przejścia na zasady WTO, biorąc pod uwagę ewentualne cła czy bariery pozataryfowe. Dzięki temu unikną niespodzianek – mówi Piotr Dylak, dyrektor ds. finansowania handlu w Banku Zachodnim WBK.

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Interesuje Cię pakiet wielu subskrypcji? Napisz do nas redakcja@gpcodziennie.pl