Kredyty na raty

Finansowe vademecum \ Przed końcem wakacji – Mini Ratka, kredyt odnawialny

Wakacje zbliżają się do końca, a przed nami nowe wyzwania. Najczęściej – przygotowanie szkolnego ekwipunku dla dzieci, remont mieszkania lub samochodu czy zniwelowanie powakacyjnych dziur w budżecie.
Popularność kredytów konsumpcyjnych rośnie, toteż banki udzielają ich pełną parą. Poprawa sytuacji gospodarczej zachęciła gospodarstwa domowe do zwiększania konsumpcji za pomocą kredytu, a program Rodzina 500+ powiększył zdolność kredytową znacznej części gospodarstw domowych.
Kredyty konsumpcyjne udzielane są na wyższe kwoty niż w poprzednich okresach. W wypadku kredytów gotówkowych obserwujemy wydłużanie okresów kredytowania, któremu towarzyszą wyższe kwoty udzielanych kredytów. Wzrost średniej wartości udzielonego kredytu gotówkowego nie jest więc jedynie spowodowany wzrostem zdolności kredytowej kredytobiorców wynikającym z poprawy sytuacji na rynku pracy, lecz również dłuższymi terminami, na jakie kredyty te są przez banki udzielane.
A co to oznacza dla konsumenta? Wzrost nominalnych zdolności kredytowych konsumentów nie zawsze idzie w parze z dyscypliną finansową, tak potrzebną przy spłacaniu zaciągniętych zobowiązań. Jak ominąć tę pułapkę?
Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji może być pożyczka gotówkowa. Popularna Mini Ratka udzielana jest na dowolny cel. W ramach pożyczki bank oferuje również konsolidację dotychczasowego zadłużenia, czyli spłatę posiadanych kredytów, w wyniku czego zapłacimy tylko jedną ratę. Ta opcja pożyczki pozwala na ustalenie jednej, często niższej raty, w wyniku czego comiesięczne obciążenie domowego budżetu może być mniejsze.
Mini Ratka – jeden (kredyt) za wszystkie
Zamiast pamiętać o kilku różnych przelewach spłacamy tylko jedno zobowiązanie i łatwiej kontrolujemy budżet domowy, a wydatki stają się bardziej przejrzyste.
Z Mini Ratki skorzystać może nawet osoba niebędąca klientem PKO Banku Polskiego. Jednak stali klienci Banku mogą otrzymać spersonalizowaną ofertę pożyczki, dzięki czemu oczekiwana przez klienta kwota może się znaleźć na jego rachunku nawet w kilkanaście minut od złożenia wniosku. Wniosek o pożyczkę jest dostępny w serwisie transakcyjnym iPKO, aplikacji mobilnej IKO oraz za pośrednictwem Contact Center.
Limit odnawialny – dodatkowe środki na koncie osobistym
Kolejną opcją uzyskania dodatkowych pieniędzy jest odnawialny limit dodatkowych środków udostępnianych na koncie osobistym. To rozwiązanie sprawdza się, gdy przytrafią nam się większe lub nieplanowane wydatki. Limit odnawialny w swojej konstrukcji jest podobny do debetu: dodatkowe środki udostępniane są w ramach posiadanego rachunku i możemy nimi dowolnie rozporządzać zarówno bezgotówkowo, jak i gotówkowo. To, co go wyróżnia, to przede wszystkim znacznie większy limit zadłużenia aniżeli w wypadku debetu. Zaletą jest fakt, że – w odróżnieniu od debetu – nie wiąże się on z obowiązkiem spłaty zadłużenia na koniec miesiąca. Każdy wpływ na konto zmniejsza zadłużenie – a odsetki płacimy tylko od wykorzystanej kwoty.
Limit odnawialny to dobry pomysł szczególnie dla tych, którzy mają nieregularne dochody. Pozwala on bowiem na zadłużenie w koncie osobistym nawet do 100 tys. zł, a w wypadku klientów korzystających z usług bankowości osobistej lub prywatnej – do 150 tys. zł. Wysokość limitu odnawialnego ustalana jest indywidualnie, na podstawie oceny zdolności kredytowej, i można go otrzymać już po pierwszym wpływie na rachunek. Z limitu odnawialnego mogą także korzystać posiadacze konta wspólnego, o ile umowę podpisały dwie osoby.
Limit odnawialny przyznawany jest na rok i może ulegać automatycznemu przedłużeniu na kolejne 12 miesięcy, jeśli w trakcie dotychczasowej umowy limit nie był przekroczony, a konto ma regularne wpływy. W trakcie trwania umowy kredytowej posiadacz rachunku może również wnioskować o zmianę wysokości limitu. Możliwości do sfinansowania pomysłów pojawiających się pod wpływem impulsu jest kilka. Najważniejsze to pamiętać, aby przy ich realizacji kierować się rozsądkiem i wybierać korzystne dla siebie opcje.
Limit odnawialny to: wygodna spłata kredytu z bieżących wpływów na Twoim rachunku, możliwość podpisania umowy online, bez dostarczania dodatkowych dokumentów – na podstawie danych posiadanych przez bank, spłata odsetek tylko od wykorzystanej kwoty kredytu, udzielenie kredytu odnawialnego jest uzależnione od pozytywnej oceny zdolności kredytowej.


Z pożyczką „Mini ratka” łatwiej!
Pożyczkę „Mini Ratka” można otrzymać nawet w kwocie 120 tys. zł wraz z kredytowanymi kosztami – bez zabezpieczeń ani poręczycieli. Ponadto pożyczka gotówkowa do 24 000 zł wraz z kredytowanymi kosztami dostępna jest bez zaświadczeń o zatrudnieniu i zarobkach – wystarczy dowód osobisty i wyciąg z konta z ostatnich trzech miesięcy. Co istotne, aby otrzymać Mini Ratkę, wystarczy jedna wizyta w wybranej placówce Banku, spłatę można rozłożyć nawet na 96 miesięcy, a w wypadku konsolidacji aż na 120 miesięcy. Dla wygody można ustanowić automatyczną spłatę rat z konta osobistego. Nieodpłatnie proponowana jest również karencja, czyli trzymiesięczne odroczenie spłaty pierwszej raty. To oznacza, że pożyczając teraz, spłatę rozpoczynamy dopiero po 3 miesiącach. Pożyczkę można też spłacić wcześniej, niż wynikałoby to z harmonogramu spłaty – co ważne, bez żadnych dodatkowych kosztów.
Więcej na portalu edukacji ekonomicznej: www.bankomania.pkobp.pl
 
     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze