fot. Maciej LuczniewskiGazeta Polska

Putin dąży do wojny z NATO

ZAGROŻENIE \ Coraz więcej obaw wokół manewrów „Zapad 17”

numer 1810 - 26.08.2017Świat

Zdaniem amerykańskiego ośrodka analitycznego Stratfor zbliżające się gigantyczne rosyjsko-białoruskie manewry „Zapad 17” nie spowodują eskalacji wojny na Ukrainie ani też okupacji Białorusi, lecz przyczynią się do pogłębienia konfliktu na linii Rosja–Zachód.

Z analizy opublikowanej przed kilkoma dniami przez ekspertów amerykańskiego think tanku Stratfor wynika, że ćwiczenia zaplanowane w dniach 14–20 września br. na Białorusi są odpowiedzią Rosji na sukcesywnie zwiększający się potencjał militarny NATO i związane z tym decyzje Sojuszu, m.in. w kwestii wzmocnienia wschodniej flanki i utworzenia wielonarodowych batalionów żołnierzy. „Manewry będą sprzyjały powiększaniu sił w rywalizacji, która już teraz ma miejsce pomiędzy Moskwą i Zachodem, a jednocześnie będą ważnym wskaźnikiem tego, w jaki sposób i gdzie Rosja planuje wykorzystać w przyszłości swoje wojskowe możliwości” – czytamy w dokumencie.

Analitycy przewidują, że Rosja nie planuje jednak wykorzystania manewrów jako narzędzia do zaatakowania krajów bałtyckich lub pogłębienia konfliktu na Ukrainie. „Do nowych działań wobec Kijowa potrzebna byłaby zupełnie inna strategia ze strony Rosji. Z kolei ewentualny atak na kraje bałtyckie nie wchodzi w grę, gdyż automatycznie uruchomiłby on art. 5 traktatu NATO o kolektywnej obronie, a co za tym idzie – trudną do przewidzenia dla Moskwy reakcję Zachodu” – uważają eksperci. Warto przypomnieć, że przy okazji poprzednich edycji ćwiczeń „Zapad” Rosja i Białoruś ćwiczyły różne warianty ataku na kraje w Europie Środkowo-Wschodniej. Scenariusz manewrów z 2009 r. zakładał m.in. inwazję na Polskę i zaatakowanie Warszawy za pomocą broni nuklearnej. Z kolei w 2013 r. symulowano atak bombowy na Szwecję i odparcie agresji ze strony państw bałtyckichzawartość zablokowana

Autor: Konrad Wysocki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama