Dzieci wchodzą w świat pieniędzy

Finansowe vademecum \ Powrót do szkoły

Początek roku szkolnego to dla naszych dzieci drastyczna zmiana po beztroskich wakacjach. Warto więc wesprzeć pociechy w tym trudnym okresie i wyposażyć przedstawicieli „młodzieży młodszej” w narzędzie zarządzania jednym z ważniejszych elementów dorosłego życia – budżetem osobistym.
Już 13-latek może korzystać z przyjemności, jakie daje bankowanie, choć w ograniczonym zakresie. Może mieć konto osobiste i pod kuratelą rodzica dysponować nim w ramach dostępnych środków: wykonywać przelewy, wypłacać kartą gotówkę z bankomatu lub płacić nią w sklepach. Nie może jednak zaciągać zobowiązań, czyli brać pożyczek lub kredytów. Do tego trzeba być pełnoletnim i mieć określoną, ocenianą przez bank, zdolność kredytową.
Konto dla „młodzieży młodszej”…
PKO Bank Polski dla dzieci poniżej 13. roku życia oferuje PKO Konto Dziecka. To unikalny na skalę światową produkt dla najmłodszych. PKO Konto Dziecka powiązane jest z kontem rodzica, a oba rachunki bezpiecznie zarządzane za pomocą internetowego serwisu transakcyjnego iPKO. Dodatkowo dziecko ma do dyspozycji specjalny serwis: junior.pkobp.pl – nowoczesny i przyjazny dla najmłodszych użytkowników.
Jeśli nastolatek miał PKO Konto Dziecka, to po ukończeniu 13. roku życia automatycznie zostaje ono przekształcone w PKO Konto Pierwsze. O tym fakcie, z 30-dniowym wyprzedzeniem, zostaje powiadomiony rodzic. Wtedy wystarczy zadbać o imienną kartę płatniczą, która umożliwia robienie zakupów bezgotówkowo oraz wypłacanie gotówki ze wszystkich bankomatów na świecie. Jeśli w ciągu miesiąca kartą zostaną wykonane dwie transakcje bezgotówkowe, za prowadzenie konta i kartę zapłacimy 0 zł (w przeciwnym razie 3,90 zł).
Aby podpisać umowę umożliwiającą dziecku korzystanie z tej karty, młody właściciel konta wraz rodzicem muszą udać się do oddziału Banku, jeśli jednak pociecha nie miała dotychczas konta bankowego, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Wystarczy wypełnić formularz na stronie serwisu internetowego PKO. Umowę o prowadzenie rachunku przyniesie kurier i po jej podpisaniu przez dziecko i rodzica lub prawnego opiekuna kurier dostarczy ją do banku. Konto można też otworzyć w dowolnym oddziale PKO Banku Polskiego.
…i dla starszego brata
Młodzi ludzie po ukończeniu 18. roku życia mogą założyć PKO Konto dla Młodych – przeznaczone dla osób w wieku 
18–26 lat. Ten rachunek bankowy cechują duże możliwości i niskie koszty. Aplikacja IKO i serwis internetowy 
iPKO zapewniają stały, szybki i wygodny dostęp do rachunku i pełnego pakietu usług PKO Banku Polskiego. Posiadacz konta otrzymuje do dyspozycji bezpłatny pakiet pięciu SMS-ów w ramach usługi „Powiadomienia SMS” oraz usługę „Autooszczędzanie”. To potężna pomoc w kontroli nad osobistym budżetem i w realizacji planów wymagających systematyczności i pilnowania wydatków. Otwarcie i prowadzenie konta są bezpłatne, bez żadnych dodatkowych warunków. Wystarczy dokonać pięciu płatności w miesiącu rozliczeniowym na dowolną kwotę, by nie płacić za kartę wydaną do konta. Młodzi dorośli nie zapłacą też za korzystanie ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie. Kiedy posiadacz konta skończy 26 lat, zostanie ono automatycznie przekształcone w PKO Konto za Zero z zachowaniem numeru rachunku, loginu i hasła dostępu do serwisu iPKO.
Pierwsze kroki oszczędzania
Konto młodego człowieka trzeba jakoś zasilić. Rodzice mogą przelewać tradycyjne kieszonkowe na rachunek dziecka. Stała „wypłata” pozwoli mu nie tylko się uczyć, jak gospodarować pieniędzmi, ale także doświadczać swojej autonomii, poczuć się jak dorosły. Ważnym elementem tej edukacji będą próby... oszczędzania na Pierwszym Koncie Oszczędnościowym. W wypadku dzieci, które nie ukończyły jeszcze 13 lat, Pierwsze Konto Oszczędnościowe w serwisie bankowości internetowej iPKO otwiera rodzic, autoryzując cały proces kodem SMS lub kodem ze zdrapki. Jeśli chodzi o dzieci w wieku 13–17 lat, proces otwarcia konta może zainicjować zarówno dziecko, jak i rodzic, przy czym w obu wypadkach wymagana jest jeszcze autoryzacja drugiej osoby. Po otwarciu Pierwszego Konta Oszczędnościowego rodzic może zdefiniować kieszonkowe w postaci zlecenia stałego.
Pierwsze Konto Oszczędnościowe jest prowadzone w złotych i oprocentowane na poziomie 2 proc. w stosunku rocznym, jeśli saldo rachunku nie przekracza 10 tys. zł. Środki powyżej tej kwoty oprocentowane są na poziomie 1,6 proc. Konto może być zasilane z dowolnego rachunku bankowego, w tym z rachunku rodzica, PKO Konta Pierwszego dla nastolatków lub PKO Konta Dziecka (w tym wypadku po akceptacji zainicjowanego przez dziecko przelewu). Konto premiuje systematyczność i stałość w oszczędzaniu w postaci atrakcyjnego bonusa, czyli dodatkowego 0,5 pp. (kapitalizowanego kwartalnie). Bonus można uzyskać dzięki systematycznym wpłatom w wysokości od 20 zł do 1000 zł i braku wypłat przez trzy kolejne miesiące.
PKO BP dla młodych
W PKO Banku Polskim młodzi otwierają konto co 20 sekund. Na koniec 2016 r. PKO Bank Polski był w czołówce banków, które notują największy wzrost organiczny pod względem liczby klientów ogółem, liczby klientów indywidualnych oraz liczby prowadzonych rachunków. Dynamicznie przyrasta liczba młodych klientów do 26. roku życia, którzy korzystają z usług PKO Banku Polskiego. PKO Bank Polski prowadzi łącznie ponad 1,1 mln kont dla osób do 26. roku życia.
Propozycja PKO Banku Polskiego dla osób młodych to w szczególności zróżnicowana, nowoczesna i konkurencyjna oferta kont osobistych dla osób młodych, w tym Szkolne Kasy Oszczędności (SKO) dla uczniów szkół podstawowych; oferta PKO Junior ze specjalnym kontem dla dziecka, serwisem bankowości internetowej, aplikacją mobilną i kartami płatniczymi; PKO Konto Pierwsze dla młodzieży w wieku 13–18 lat oraz PKO Konto dla Młodych dla osób do 26. roku życia.

Pierwsze kroki oszczędzania – ściągawka dla rodzica:
 1. Zanim przyznasz dziecku kieszonkowe, porozmawiaj o jego potrzebach i wyobrażeniach o pieniądzach, ustal jasne zasady, na co może wydawać pieniądze, a na co nie.
 2. Ustal sumę – powinna ona umożliwić nabycie jakiegoś towaru oraz cykliczne odłożenie chociaż kilku złotych na wybrany cel. Za mało pieniędzy może powodować frustrację, za dużo jest okazją do lekkoduszności.
 3. Jeżeli dziecko złamie zasady, np. kupi zakazany produkt, trzymaj się wspólnie ustalonych zasad. Jeżeli chcesz nauczyć swoją pociechę odpowiedzialności, nie dawaj dodatkowych pieniędzy, jeżeli dziecko je lekkomyślnie wydało, nie płać za produkty, których zakupienie dziecko deklarowało przy ustalaniu sumy kieszonkowego.
 4. Pamiętaj o tym, że od teraz twoje dziecko ma pieniądze i może je wydawać w różny sposób. Pytaj, jak mu idzie oszczędzanie, monitoruj, czy faktycznie przeznacza pieniądze na to, co było ustalone. Jest to szczególnie ważne w wypadku starszych dzieci, które mogą się spotkać z różnymi pokusami finansowymi. Nie przesadź też z kontrolą, za duży nacisk może odstraszyć i zniechęcić twoje dziecko do oszczędzania.
Więcej na portalu edukacji finansowej www.bankomania.pkobp.pl
     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze

 • fot. Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  PO i PSL ułatwiły polexit

  Politycy Platformy Obywatelskiej w 2010 r. przyjęli ustawę o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej...
  Autor: Jacek Liziniewicz
  Dział: Temat Dnia
 • fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  Bagno się wylewa

  Lekarze są ofiarami nagonki ze strony antyszczepionkowców. Dotychczas śledztwa były wszczynane na wniosek pokrzywdzonego – teraz to się zmieni. Zgodnie z nowymi wytycznymi prokuratorzy mają...
  Autor: Grzegorz Broński
  Dział: Polska
 • fot. Milo Hess/Zuma Press/Forum

  Teksański aborcjonista pozwany

  W Teksasie po raz pierwszy użyto nowej ustawy antyaborcyjnej. Jeden z aborcjonistów publicznie chwalił się, że zabił dziecko niezgodnie z prawem – i został za to podany do sądu....
  Autor: Wiktor Młynarz
  Dział: Świat
 • fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  Dodatkowy miliard na zdrowie

  Nowelizacja budżetu na 2021 r. powoduje, że możemy więcej środków zainwestować, zaangażować – powiedział premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu Rady Ministrów. Poinformował, że rząd przeznaczy...
  Autor: Lucyna Piwowarska, Autor: Jan Kamieniecki
  Dział: Gospodarka
 • fot. mat. pras./d

  Kosmity czas zatrzymały!

  Mierzenie się z dziełem kultowym to tak wielkie wyzwanie, jak wielkie ryzyko. Podjął je reżyser Piotr Ratajczak, który na deskach stołecznego Och-Teatru zaprezentował spektakl Andrzeja...
  Autor: Sylwia Krasnodębska
  Dział: Kultura
 • fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  Orły na medal

  Walka. Pot. Łzy. Emocje. Radość. Polscy siatkarze zafundowali nam to wszystko podczas zakończonych właśnie mistrzostw Europy w piłce siatkowej. Ostatecznie cieszymy się z brązu. Biało-...
  Autor: Jan Przemyłski
  Dział: Sport