fot. Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

Skrzywienie pierwszaków

​ZDROWIE \ Co drugi uczeń z za ciężkim plecakiem

numer 1817 - 04.09.2017Polska

Dziś pierwszoklasiści pomaszerowali po raz pierwszy do szkoły. Od jutra wielu z nich poniesie na plecach tornistry wyładowane ponad ich siły. Lekarze zwracają uwagę, że w przyszłości odbije się to na ich zdrowiu. 

Niemal połowa dzieci w wieku wczesnoszkolnym nosi ze sobą zbyt ciężki plecak – to dane z badań Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS). Potwierdzają je wyniki V edycji programu Lekki Tornister, organizowanego przez Fundację Rosa i Fundację Sensoria w partnerstwie z GIS-em. 

Według zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, waga szkolnego plecaka nie powinna przekraczać 10–15 proc. masy ciała dziecka. Tymczasem – z czego często nie zdają sobie sprawy ani rodzice, ani nauczyciele – tornistry bywają o wiele cięższe, przekraczając wspomniane wytyczne nawet czterokrotnie. 

Przeciętnie dziecko objęte edukacją wczesnoszkolną nosi na swoich plecach ciężar od 6 do 9 kg. Uczniowie zabierają ze sobą nie tylko podręczniki i zeszyty, ale także dużo zabawek, gadżetów elektronicznych, ciężkie piórniki i bidony z napojami (rekordzista w 80 proc. wypełnił swój tornister niepotrzebnymi przedmiotami). Z badań przeprowadzonych w ponad 700 szkołach wynika, że średnio w każdym plecaku zbędne przedmioty ważyły ok. 1 kgzawartość zablokowana

Autor: Wojciech Kamiński


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama