​Wyleczyć raka i urodzić dziecko

ZDROWIE \ Kobiety w ciąży, u których zdiagnozowano raka, nie muszą już wybierać między życiem swoim a dziecka. W większości wypadków mogą być leczone, a dziecko może przyjść na świat zdrowe. Problem polega na tym, że nie wiedzą o tym niektórzy lekarze oraz chore mamy. Sytuację tę mają zmienić standardy postępowania diagnostyczno-terapeutycznego przygotowane przez specjalistów.
W Polsce co roku ok. 500 kobiet przeżywa wyjątkowy dramat. – Oczekując z radością na narodziny dziecka, dowiadują się, że chorują na raka. A przecież taka diagnoza – przynajmniej na początku – brzmi jak wyrok śmierci – mówi Marta Ozimek-Kędzior z fundacji 
Rak’n’Roll pomagającej kobietom ciężarnym cierpiącym na choroby nowotworowe.
Problem ten staje się coraz bardziej poważny. Rośnie liczba kobiet ciężarnych, u których zdiagnozowano raka. Dzieje się tak z powodu ogólnego wzrostu zachorowań na raka, coraz wcześniejszego wieku występowania nowotworów oraz coraz późniejszego macierzyństwa. Najczęściej u kobiet w ciąży występuje rak piersi, rak szyjki macicy, chłoniak i czerniak. Prof. Mirosław Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii, podkreśla, że kobiety w ciąży mogą się leczyć onkologicznie i urodzić zdrowe dziecko.
Terapia daje najlepsze rezultaty, kiedy choroba jest rozpoznana w jak najwcześniejszym stadium. I tu właśnie mogą pojawić się pierwsze problemy, ponieważ – jak przyznaje prof. Wielgoś – wiele objawów związanych z rakiem może być rozpoznanych jako charakterystyczne dla okresu ciąży. Na przykład ogólne złe samopoczucie, bóle brzucha, nudności, wymioty czy zaparcia. – Nawet guz w piersi może być potraktowany jako zmiana związana z ciążą – dodaje Ozimek-Kędzior.
Niestety nawet przy trafnej diagnozie (wskazującej na raka) decyzję o podjęciu leczenia utrudniają pewne stereotypy zarówno po stronie lekarzy, jak i pacjentek. Wciąż można się spotkać z przekonaniem, że szczególnie dla dobra dziecka w okresie ciąży należy wstrzymać się z działaniami terapeutycznymi. Prof. Wielgoś wyjaśnia, że nie ma przeciwwskazań np. do leczenia chirurgicznego nowotworu u ciężarnej matki. Nawet w wyjątkowych przypadkach mogą być stosowane chemioterapia czy radioterapia.
Aby upowszechnić wśród lekarzy i personelu medycznego wiedzę na temat prowadzenia ciąży z równoległym leczeniem onkologicznym, specjaliści z dziedziny położnictwa, ginekologii i onkologii przygotowali z inicjatywy fundacji Rak’n’Roll standardy postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Prof. Wielgoś jest przekonany, że standardy „zwrócą uwagę na uśpioną w wypadku kobiet ciężarnych czujność onkologiczną” i pacjentki trafią do wyspecjalizowanych ośrodków.
Fundacja Rak’n’Roll prowadzi działania na rzecz poprawy sytuacji młodych kobiet, u których w ciąży zostaje zdiagnozowany nowotwór. – Od 2015 r. prowadzimy program kompleksowej opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka „Boskie Matki”, z którego skorzystało do tej pory ponad 100 kobiet. W ramach programu podopieczne otrzymują bezpłatną pomoc onkologiczną, ginekologiczno-położniczą, psychologiczną, dietetyczną, rehabilitacyjną – mówi Marta Ozimek-Kędzior. 
 
     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze