​Rusza Gala Pary

numer 1821 - 08.09.2017

Do 10 września potrwa Gala Pary 2017, czyli połączenie organizowanej od sześciu lat w Jaworzynie Śląskiej Gali Parowozów z imprezą całkiem nową – Galą Technik Rolniczych w Piotrkowicach Świdnickich. 

W Jaworzynie Śląskiej międzynarodowa gala odbędzie się po raz 7. I jak zawsze przyciągnie miłośników czynnych zabytkowych lokomotyw. Pojazdy przyjadą na zlot z Czech, Polski i Niemiec. Imprezę organizuje Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku – oddział Fundacji Ochrony Przemysłowego Śląska. W ten sposób Fundacja realizuje cel nadrzędny –  ochronę zabytków techniki i umożliwianie zwiedzającym swobodnego dostępu z maszynami, „żywymi pomnikami dawnej techniki, które odmieniły oblicze świata”, jak mówią organizatorzy. 

Parowozy można oglądać na wystawie plenerowej w Jaworzynie Śląskiej na terenach dawnej parowozowni wachlarzowej. W ramach gali codziennie będą prezentowane również lokomotywy, które można podziwiać m.in. na obrotnicy kolejowej. Ponadto dodatkową atrakcją są przejazdy pociągami prowadzonymi przez uczestniczące w gali parowozy. Trasy przejazdów zaplanowane są wzdłuż malowniczych krajobrazów Przedgórza Sudeckiego.    

Zupełnie nowym wydarzeniem jest w tym roku Nocny Koncert Lokomotyw, który odbędzie się na dworcu Świdnica Miasto. Weźmie w nim udział Parowa Orkiestra Dęta pod przewodnictwem dyrygenta parowozów Dariusza Lecha i zaprezentuje jedyny taki koncert na „4 gwizdawki i 8 cylindrów”zawartość zablokowana

Autor: Dobromiła Wrońska


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama