Blogosfera dla oszczędnych

Finansowe vademecum \ Platforma blogowa SKO

Nowoczesna platforma edukacyjna SKO – SzkolneBlogi.pl ma już ponad 700 blogów i stała się wyjątkowym miejscem na mapie polskiego internetu. Portal pozwala na budowanie relacji między szkołami, wymianę informacji, inspirację i motywację.
Platforma stworzona przez PKO Bank Polski pozwala nauczycielom–opiekunom SKO na pisanie blogów, na łamach których relacjonują swoją działalność związaną z realizacją założeń programu Szkolnych Kas Oszczędności. Internauci odwiedzający portal mogą przeczytać, jak oszczędzają współcześni uczniowie, poznać sposoby na bycie przedsiębiorczym czy też przekonać się, na czym polega nowoczesna bankowość.
O wyjątkowości Szkolnych Blogów świadczy również grono ich użytkowników, którymi są uczniowie, nauczyciele, dyrekcja szkół oraz rodzice, dziadkowie i całe społeczności lokalne. Uczniowie i nauczyciele na łamach platformy zachęcają mieszkańców swoich miejscowości do wspólnych zbiórek surowców wtórnych, zapraszają do udziału w kiermaszach okolicznościowych, happeningach i piknikach rodzinnych.
To miejsce, gdzie oprócz zdrowej rywalizacji, edukacji i promocji przedsiębiorczości nawiązują się prawdziwe sympatie i tworzą przyjaźnie. Szkoły zapraszają się wzajemnie do udziału w organizowanych przez siebie konkursach, odwiedzają nawzajem swoje blogi, publikują komentarze, a także organizują spotkania z zaprzyjaźnionymi placówkami z okolicy.
Wiedza i umiejętności
Dzięki prowadzeniu blogów nauczyciele i uczniowie zdobywają nowe kompetencje, m.in. uczą się bezpiecznego korzystania z internetu, netykiety oraz zamieszczania treści na stronie www. Poznają świat mediów społecznościowych zarówno od strony użytkownika, jak i autora wartościowych treści. Zyskują też dostęp do wiedzy na temat szeroko pojętego oszczędzania (nie tylko pieniędzy, ale również zasobów naturalnych, środowiska), przedsiębiorczości i promocji szkoły.
PKO Bank Polski wspiera nauczycieli prowadzących blogi. Z myślą o nich utworzono specjalną zakładkę, w której umieszczane są skierowane do nich wpisy, dotyczące m.in. podstaw prawa autorskiego i praw pokrewnych, sposobów na promocję SKO w mediach regionalnych oraz kwestii technicznych związanych z funkcjonowaniem platformy. Nauczyciele mogą również liczyć na wsparcie administratora platformy, który udziela odpowiedzi na wszelkie pytania.
Wpisy pojawiające się na platformie pokazują przede wszystkim, jak kreatywne i zaangażowane w edukację są szkoły uczestniczące w SKO. Na przykład nauczyciel-Opiekun SKO ze Szkoły Podstawowej w Typinie zadbał o to, aby już 1 września na lokalnym portalu informacyjnym ukazał się artykuł opisujący sukces tej placówki w dorocznym Konkursie dla Szkolnych Kas Oszczędności.
Z kolei Szkoła Podstawowa w Wiechlicach „wraz z początkiem nowego roku szkolnego rozpoczęła cykl wpisów edukacyjnych związanych z finansami, zdrowiem i bezpieczeństwem w internecie.
SKO wciąż się rozwija
Platforma Szkolne Blogi jest ważnym elementem internetowego SKO, które dzięki zmianom wprowadzonym w 2012 r. zmieniło dotychczasowe podejście do nauczania oszczędzania i przedsiębiorczości wśród nauczycieli, uczniów oraz rodziców. Obecnie dzieci mają możliwość oszczędzania na oprocentowanych rachunkach bankowych. Bank stworzył również specjalny serwis internetowy – sko.pkobp.pl, dzięki któremu najmłodsi poznają zasady korzystania z nowoczesnej bankowości i na bieżąco mogą sprawdzać stan swoich oszczędności. Ponad 80 lat doświadczenia, internetowe rachunki dla uczniów, innowacyjne podejście do nauki przedsiębiorczości i oszczędzania, liczne nagrody dla szkół i nauczycieli – z tym obecnie kojarzy się program Szkolnych Kas Oszczędności.
Zaangażowanie PKO Banku Polskiego w rozwój programu oraz wykorzystywanie nowoczesnych technologii jest doceniane i zauważane zarówno w kraju, jak i za granicą. W grudniu ubiegłego roku SKO znalazło się w gronie sześciu najlepszych inicjatyw nagrodzonych w kategorii Child & Youth Friendly Banking Award. Międzynarodowe jury doceniło szeroką skalę programu (prawie 5 tys. zaangażowanych szkół, 6 tys. nauczycieli), różnorodność i innowacyjność stosowanych rozwiązań oraz stały rozwój SKO w zakresie udostępnianych materiałów edukacyjnych.
Prowadzony przez PKO Bank Polski od niemal pół wieku Konkurs dla Szkolnych Kas Oszczędności ma na celu edukację ekonomiczną dzieci i młodzieży. W edycji 2016/2017 prawie pół tysiąca placówek z całej Polski przygotowało swoje elektroniczne prezentacje, w których pokazało całoroczne działania wpisujące się w idee SKO, np. promocję oszczędzania, naukę ekologii, przedsiębiorczości oraz prowadzenie bloga na platformie SzkolneBlogi.pl. Konkurs (jak co roku) składa się z dwóch etapów: regionalnego oraz krajowego. W etapie regionalnym aż 361 szkół zdobywa nagrody I, II i III stopnia – odpowiednio 3 tys. zł, 2 tys. zł i 1 tys. zł. Ponadto laureaci nagrody I stopnia zakwalifikowali się do etapu krajowego, w którym na trzy najlepsze placówki czekają nagrody o wartości 20 tys. zł, 15 tys. zł oraz 10 tys. zł oraz Nagroda Internautów w wysokości 10 tys. zł.

Każdy blog, który wyróżnia się oryginalnością i różnorodnością, pomysłowością w zbieraniu środków i popularyzacją idei związanych z oszczędzaniem i przedsiębiorczością w ramach Szkolnych Kas Oszczędności oraz współpracą ze społecznością lokalną, ma szansę na nagrodę w konkursie „SKO Blog Miesiąca”. 5 szkół zostanie wyróżnionych równorzędnymi nagrodami w postaci voucherów do Empiku o wartości 1 tys. zł oraz zestawami gadżetów SKO, nauczyciele prowadzący najlepsze blogi otrzymają bony do Empiku o wartości 500 zł.Na platformie regularnie organizowany jest również konkurs edukacyjny dla dzieci „Pytanie na Szkolnych Blogach”. W oparciu o wpisy publikowane na Blogu SKO, najmłodsi odpowiadają na zadane pytanie dotyczące np. pojęć bankowych, niemarnowania żywności, oszczędzania środowiska. Do wygrania w tym konkursie są gadżety Szkolnych Kas Oszczędności.

 Więcej informacji na stronie  https://www.szkolneblogi.pl/

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Interesuje Cię pakiet wielu subskrypcji? Napisz do nas redakcja@gpcodziennie.pl