​Eden Brent powraca na Rawa Blues

numer 1824 - 12.09.2017Kultura

NASZ PATRONAT Podczas 37. edycji odbywającego się w Katowicach festiwalu Rawa Blues już po raz trzeci muzyka zabrzmi w sali koncertowej NOSPR-u. W tym roku pierwszego dnia festiwalu oprócz big bandu Irka Dudka słuchać będziemy recitalu znakomitej amerykańskiej pianistki i wokalistki, trzykrotnej laureatki Blues Music Awards – Eden Brent.

Urodzona w Missisipi amerykańska artystka od dziecka gra na fortepianie. Naukę kontynuowała w szkołach, uzupełniając edukację studiami z teorii muzyki. Kiedy miała 20 lat, zaczęła brać lekcje u weterana, pianisty bluesa i boogie-woo­gie z Missisipi Abie „Boo­galoo” Amesa. Eden Brent występowała z nim przez kilkanaście lat, co w znacznym stopniu miało wpływ na jej dalszą karierę i uprawianą muzykę. Jak przyznaje, akademicka edukacja połączona z tym cennym doświadczeniem, podziw dla Rachmaninowa i Liszta oraz praktyczna szkoła boo­gie-woogie ukształtowały ją artystycznie.

Dużo bardziej niż tworzenie własnych utworów fascynuje Eden Brent odkrywanie tych sprzed lat i odświeżanie ich w swojej interpretacji. Wydała dotychczas cztery albumy. Jeden z nich, „Is Not Got No Trou­bles” z 2010 r., powstał w Nowym Orleanie, mieście, gdzie – jak twierdzi – „jest mnóstwo smutku, ale i mnóstwo radości”. Album ten przywołuje atmosferę nagrań z lat 20zawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się