Sowa z pomalowanymi rzęsami

​KINO \ Dziś premiera filmu „Ptaki śpiewają w Kigali”

numer 1833 - 22.09.2017Kultura

Wchodzącemu dziś na ekrany ostatniemu filmowi Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze może być trudno powtórzyć sukces „Placu Zbawiciela” czy „Papuszy”. A jednak „Ptaki śpiewają w Kigali” warto zobaczyć z co najmniej dwóch powodów – fenomenalnej Jowity Budnik i samej tematyki filmu, która w ogarniętej kryzysem migracyjnym Europie nabiera wyjątkowego wymiaru.

Rwanda, 1994 rok. Trwa konflikt między plemionami Tutsi i Hutu, po tym jak w Kigali zestrzelono samolot rwandyjskiego prezydenta. Od kwietnia do lipca w krwawej rzezi ekstremistów zginęło około miliona ludzi. Świadkiem dramatu jest polska ornitolog Anna Keller (Jowita Budnik), która przyjechała do Afryki, by prowadzić badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Wracając do Polski, zabiera ze sobą Claudine – dziewczynę z plemienia Tutsi, ratując tym samym jej życie. Kiedy za jakiś czas kobiety znów przyjadą do Rwandy, sytuacja polityczna ulegnie diametralnej zmianie. Czy dziewczyna w zgliszczach domu odnajdzie ślady bliskich? Czy powrót do świata dotkniętego zagładą jest w ogóle możliwy? Ważne pytania, jakie stawiają twórcy filmu „Ptaki śpiewają w Kigali”, sprawiają, że trudno przejść obok tego tytułu obojętnie.

„W Gomie spotkaliśmy dwóch belgijskich misjonarzy, którzy stali nad brzegiem jeziora i patrzyli przez lornetki. Zastanawialiśmy się, czego szukają. Myśleliśmy, że może obserwują ptaki. A oni chcieli dostrzec, czy to, co płynęło w oddali, to łódka czy zwłoki. Bo choć od ludobójstwa minęło 12 lat, to z jeziora Kiwu wciąż wyławiano trupy z rękami związanymi drutem” – opowiada Joanna Kos-Krauze, współtwórczyni filmu o ludobójstwie w Rwandzie z 1994 r., w niewydanej jeszcze książce (jej premierę zaplanowano kilka dni po premierze filmu, 27 września) Aleksandry Pawlickiej pt. „Jest życie po końcu świata”zawartość zablokowana

Autor: Magdalena Jakoniuk


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama