fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

MON ostrzegało BBN

​BEZPIECZEŃSTWO \ „Gazeta Polska” ujawnia akta prezydenckiego eksperta

numer 1837 - 27.09.2017Temat Dnia

Gdy ponad rok temu zwracałem uwagę urzędnikom, ale także panu prezydentowi, na pewne nieprawidłowości, które mają miejsce w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, to nazwano to próbą dezawuowania pracowników BBN-u. Trudno, żebyśmy się narzucali ze swoimi opiniami – powiedział wczoraj Polskiemu Radiu 24 Antoni Macierewicz, odnosząc się do sprawy eksperta BBN-u Czesława Juźwika, który do 1990 r. był oficerem komunistycznego kontrwywiadu wojskowego WSW. 

Szef resortu obrony Antoni Macierewicz był wczoraj gościem Doroty Kani w porannej audycji w PR24. Jednym z tematów rozmowy była sprawa Czesława ­Juźwika. Jak ujawniła „Gazeta Polska”, jeden z najważniejszych ludzi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego był do 1990 r. oficerem komunistycznego kontrwywiadu wojskowego WSW, nagradzanym finansowo za swoje zasługi przez szefów. W najnowszym numerze tygodnik „GP” ujawnia najważniejsze fragmenty teczki ­Juźwika, który po naszych informacjach natychmiast został zwolniony z pracy w BBN-ie. W komunikacie instytucja obarczyła jednak winą MON i służby, które powinny jej zdaniem zapewnić ochronę kontrwywiadowczą. „Jednocześnie informujemy, że za osłonę kontrwywiadowczą BBN i przekazywanie tego typu informacji odpowiedzialne są właściwe służby ochrony państwa. Ponadto szef BBN-u w 2016 r. bezpośrednio zwrócił się do ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, a także ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza ­Kamińskiego, o przekazywanie wszelkich niepokojących sygnałów dotyczących zatrudnionych w BBN-ie osób. Dotychczas żadne informacje o takim charakterze nie zostały przekazane” – czytamy w komunikacie. 

Tymczasem jednak według Antoniego Macierewicza sprawa wygląda inaczej. – Cała dokumentacja w tej sprawie musiała być w ­BBN-iezawartość zablokowana

Autor: Jacek Liziniewicz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama