Dostęp do urzędów on-line

Finansowe vademecum \ Oszczędzamy czas

Planujesz rozpoczęcie własnej działalności? Teraz to proste! Profil Zaufany (eGO) zakładany za pomocą serwisu iPKO daje szerokie możliwości nie tylko dla osób indywidualnych.
Klienci prowadzący własną działalność bądź ją rozpoczynający mają możliwość sprawnego załatwiania swoich spraw urzędowych on-line.

Czym jest Profil Zaufany?
Profil Zaufany to elektroniczny podpis, za pomocą którego obywatele mogą załatwiać urzędowe sprawy przez internet. Jeszcze rok temu, by go uzyskać, trzeba było udać się do urzędu lub placówki banku i osobiście potwierdzić swoją tożsamość. Teraz można to zrobić z poziomu bankowości internetowej PKO Banku Polskiego lub Inteligo.
PKO Bank Polski jest pierwszym bankiem, który udostępnił taką możliwość swoim użytkownikom. Po zalogowaniu do systemu bankowości internetowej iPKO klient znajdzie odpowiedni wniosek w zakładce e‑urząd.
Jak utworzyć Profil Zaufany? Dla klienta PKO Banku Polskiego to nic trudnego. Wystarczą cztery kroki.
 • Krok 1: Zaloguj się na swoje konto w iPKO/Inteligo
 • Krok 2: Przejdź do zakładki „e-Urząd”, dostępnej w górnym menu ekranu w iPKO/Inteligo i wybierz opcję „Załóż Profil Zaufany”.
 • Krok 3: Sprawdź poprawność swoich danych oraz nadaj login potrzebny do korzystania z Profilu Zaufanego.
 • Krok 4: Potwierdź operację kodem z narzędzia autoryzacji. Na adres e-mail podany we wniosku otrzymasz wiadomość z potwierdzeniem założenia Profilu Zaufanego.
Administracja w zasięgu myszki
Od tej chwili Profil Zaufany daje możliwość logowania i korzystania w pełnym zakresie do serwisów administracji publicznej takich jak:
 • serwis ePUAP, czyli Elektroniczna Platforma Usług Obywatelskich (http://epuap.gov.pl/)
 • serwis PUE ZUS, czyli Platforma Usług Elektronicznych ZUS (https://pue.zus.pl/)
 • serwis CEIDG, czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/)
 • serwis o usługach państwowych obywatel.gov.pl
 • serwis o prowadzeniu działalności gospodarczej dla przedsiębiorców na każdym etapie działalności biznes.gov.pl (https://www.biznes.gov.pl/)
 • regionalne platformy e-administracji, np. Wrota Mazowsza (http://www.wrotamazowsza.pl/pl/), SEKAP (https://www.sekap.pl/), Cyfrowa Małopolska (http://www.cyfrowamalopolska.pl/) i inne.
Dzięki Profilowi Zaufanemu możemy teraz załatwić on-line następujące sprawy urzędowe:
 1. Dowody osobiste i dane osobowe:
  • wniosek o dowód osobisty dla Ciebie lub Twojego dziecka w serwisie ePUAP– wybierasz odpowiedni urząd gminy, wypełniasz wniosek i załączasz zdjęcie;b) możesz sprawdzić, czy Twój dowód jest unieważniony w serwisie ePUAP – wystarczy wpisać numer i serię dokumentu;
  • możesz zgłosić utratę lub zniszczenie dowodu osobistego w serwisie ePUAP – wybierasz odpowiedni urząd gminy i zgłaszasz problem. Jeżeli dokument jest zniszczony, możesz oddać go osobiście do urzędu lub wysłać pocztą;
  • możesz sprawdzić swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych lub w Rejestrze PESEL poprzez serwis ePUAP – informacja o wszystkich Twoich dowodach osobistych dostępna po zalogowaniu do serwisu.
 2. Wyjazd za granicę: EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) w serwisie ePUAP – dokument uprawnia Cię do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na terenie dowolnego państwa członkowskiego Unii Eurpejskiej lub EFTA. Dzięki Profilowi Zaufanemu wniosek o kartę wypełnisz on-line i wybierzesz, czy chcesz odebrać ją osobiście lub otrzymać pocztą.
 3. Kierowcy i pojazdy:
  • możliwość złożenia wniosku o wydanie wtórnika prawa jazdy w serwisie ePUAP;
  • możliwość sprawdzenia punktów karnych w serwisie obywatel.gov.pl;
  • zawiadomienie o zbyciu zarejestrowanego pojazdu w serwisie ePUAP – to obowiązek każdej osoby sprzedającej lub przekazującej w formie darowizny zarejestrowany samochód. Dzięki Profilowi Zaufanemu wniosek wypełnisz i wyślesz on-line;
 4. Odpisy aktów z Urzędu Stanu Cywilnego: Akt urodzenia, małżeństwa lub zgonu w serwisie ePUAP – odpisy możesz uzyskać w wersji pełnej i skróconej, w języku polskim lub w wersji wielojęzycznej. Przed wypełnieniem wniosku on-line sprawdź, czy konieczne jest uregulowanie opłaty skarbowej.
 5. Szukanie pracy: zgłoszenie do Urzędu Pracy w serwisie praca.gov.pl – rejestracja ułatwi znalezienie pracy i da dostęp do dodatkowych szkoleń i możliwości.
 6. Wybory: dopisanie do spisu wyborców w serwisie ePUAP – wypełniasz wniosek on-line i oddajesz swój głos w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na obszarze gminy miejsca pobytu stałego lub czasowego w miejscu aktualnego pobytu.
 7. Indywidualna interpretacja podatkowa (ePUAP): możesz złożyć online wniosek o interpretację Ministra Finansów w przypadku ewentualnych wątpliwości dotyczących np. sprzecznych decyzji lub interpretacji od różnych organów podatkowych.
 8. Zaświadczenie o niekaralności: zaświadczenie z serwisu Krajowego Rejestru Karnego – jeżeli Twój pracodawca wymaga takiego zaświadczenia, uzyskasz je on-line bez względu na swoje obywatelstwo.
 9. Działalność gospodarcza: rejestracja działalności w serwisie CEIDG – z Profilem Zaufanym wypełnisz wniosek CEIDG-1, który jest jednocześnie: zgłoszeniem do naczelnika urzędu skarbowego (m.in. nadanie NIP), GUS-u (nadanie/weryfikacja REGON) oraz do ZUS-u (zgłoszenie płatnika składek) lub KRUS-u (zgłoszenia oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników). Nie musisz już odwiedzać wszystkich tych urzędów.
 10. Serwis PUE ZUS: profil na PUE ZUS możesz założyć i potwierdzić on-line w serwisie Inteligo/iPKO, bez potwierdzania swojej tożsamości w urzędzie.
Z Profilem Zaufanym w serwisie PUE ZUS zyskujesz możliwość wysyłania podpisanych wniosków oraz odbierania odpowiedzi od ZUS, np.: zwolnienie z powodu choroby dziecka lub innego domownika, oświadczenie dla celów świadczenia rehabilitacyjnego, zaświadczenie płatnika składek ZUS-owskich, oświadczenie o osiąganiu przychodu (dla emerytów i rencistów).

Profil Zaufany dla firm
Profil Zaufany nie tylko pozwala na zarejestrowanie firmy w CEIDG, ale również można dzięki niemu uzyskać NIP, wypełnić zgłoszenie do GUS o nadanie REGONu oraz zgłosić działalność do ZUS (zgłoszenie płatnika składek). Już działającej firmie Profil Zaufany pozwala wygodnie korzystać ze wszystkich funkcji PUE ZUS (również dostępnego z poziomu iPKO), czyli m.in.: wniosków o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek, odroczeniu ich zapłaty itd.

Partnerem wydania cyklu Finansowe Vademecum jest PKO Bank Polski.
Patronem medialnym cyklu jest Niezalezna.pl oraz „Gazeta Polska"
     

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze

 • fot. Grzegorz Momot/PAP

  Katastrofa na Podhalu

  W sobotę w miejscowości Nowa Biała w powiecie nowotarskim w Małopolsce doszło do ogromnego pożaru, w wyniku którego doszczętnie lub częściowo spłonęły 23 budynki gospodarcze, a 21 budynków...
  Autor: Adrian Siwek
  Dział: Temat Dnia
 • fot. Archiwum/d

  Cicho, sza!

  Nic tak nie ośmiesza państwa, jak prawo, którego nikt nie przestrzega – mówią prawnicy, a politycy nadal tworzą im martwe przepisy. Lekceważone paragrafy, które mają chronić dzieci przed przemocą,...
  Autor: Piotr Korycki
  Dział: Polska
 • fot. Facebook/d

  Wakacje w czasach COVID-19

  Podróżowanie po Europie wciąż wiąże się z koniecznością przedstawiania ujemnych testów na obecność koronawirusa. W niektórych krajach z obowiązkowych badań zwolnione są małe dzieci. Inne państwa już...
  Autor: Beata Mańkowska
  Dział: Świat
 • fot. mat. pras./d

  Następny kurek politycznego nacisku

  Dokończenie budowy Nord Streamu 2 stanowi zagrożenie nie tylko dla Ukrainy. Umożliwi rosyjskiemu Gazpromowi zajęcie pozycji monopolisty w wielu krajach unijnych i natowskich. Kurek z...
  Autor: Paweł Woźniak
  Dział: Gospodarka
 • fot. Anna Krajkowska/Gazeta Polska

  Polska w Hiszpanii, Hiszpania w Polsce

  Będzie Rok Kultury Hiszpańskiej w Polsce i Kultury Polskiej w Hiszpanii – zapowiedział minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński podczas wizyty w ...
  Autor: Anna Krajkowska
  Dział: Kultura
 • fot. Gladys Chai von der Laage / imago sport/Forum

  Kanonada w Monachium

  To był najlepszy dotychczasowy mecz tego turnieju. Reprezentacja Portugalii po pełnym dramaturgii i zwrotów akcji spotkaniu przegrała z Niemcami 2:4. W 5. minucie dośrodkowanie...
  Autor: Krzysztof Oliwa
  Dział: Sport