Sprawdź, czy możesz żądać odszkodowania

numer 1876 - 14.11.2017Gospodarka

Prawo Wypadek w sklepieWłaściciel sklepu odpowiada za szkody spowodowane z jego winy, np. uszczerbek na zdrowiu doznany w wyniku poślizgnięcia się klienta na mokrej podłodze. Aby jednak można było domagać się odszkodowania, muszą zostać spełnione pewne warunki.

Przykład: pani Joanna podczas robienia zakupów w supermarkecie poślizgnęła się na świeżo umytej, mokrej podłodze i zwichnęła rękę. Właściciel sklepu zobligowany jest do utrzymania sklepu w stanie, który gwarantuje przebywającym tam osobom bezpieczeństwo. Dlatego też pani Joanna może się ubiegać o odszkodowanie od podmiotu prowadzącego sklep.

W wypadku gdy wyrządzona szkoda nastąpiła z winy właściciela sklepu, jest on obowiązany do jej naprawienia, co wynika z art. 415 Kodeksu cywilnego. Osoby prawne odpowiadają również za działania swoich organów, o czym wspomina kolejny przepis. Zatem w wypadku małego osiedlowego sklepu odpowiedzialność spoczywa bezpośrednio na właścicielu, a w  dużej sieci handlowej na podmiocie prowadzącym działalność w danym lokaluzawartość zablokowana

Autor: Krzysztof Bałękowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się