Czas apokalipsy. Włosi nie jadą na mundial

numer 1877 - 15.11.2017Sport

MUNDIAL 2018 Coś takiego nie zdarzyło się od 60 lat

Szok we Włoszech. Italia w barażowym dwumeczu przegrała ze Szwecją i po raz pierwszy od 60 lat nie pojedzie na mistrzostwa świata. „Apokalipsa, historyczna kompromitacja, epokowa porażka” – to najczęstsze komentarze, jakie znajdziemy we włoskiej prasie.

Przez lata trudno było sobie wyobrazić największe imprezy piłkarskie bez Włochów. Tak jak Hiszpanie, Niemcy czy Brazylijczycy, tak i Włosi przeważnie byli w grze o najwyższe cele. W kraju, w którym piłka nożna, osławione calcio, jest niemal jak religia, brak awansu na mistrzostwa świata porównuje się z końcem świata. Większość włoskich kibiców nie pamięta mundialu, na którym zabrakłoby ich rodaków. O smutnym 1958 r. czytali w książkach albo opowiadali im o tym dziadkowie. Teraz mają swoją traumę.

Po porażce 0:1 w Sztokholmie nikt jeszcze nie załamywał rąk. San Siro wypełniło się po brzegi wierzącymi w sukces sympatykami Squa­dra Azzurra. Tak naprawdę powodów do optymizmu Włosi nie mieli wiele – w ostatnich meczach Italii z trudem przychodziło zdobywanie bramek. Po kompromitacji z Macedonią (1:1) przyszedł przeciętny, wygrany zaledwie 1:0 mecz z Albanią. Dwumecz ze Szwecją wpisał się w kryzys formy drużyny prowadzonej przez Gian Piero Venturę.

Na San Siro Włosi od pierwszych minut rzucili się na bramkę Robina Olsena, który jednak był bezbłędny. W 40. minucie Ciro Immobile w końcu minął Olsena, ale wtedy jak spod ziemi wyrósł Andreas Granqvist, który wybił piłkę z linii bramkowej. W drugiej połowie napór Italii nie słabł, jednak gospodarze nie potrafili wykorzystać ogromnej przewagi w posiadaniu piłki (76-24). Bliski strzelenia gola na wagę dogrywki był Alessandro Florenzi, ale piłka o centymetry minęła szwedzką bramkęzawartość zablokowana

Autor: Małgorzata Chłopaś


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się