​Piękne i nasze

numer 1893 - 04.12.2017Kultura

PŁYTY Na fonograficznym rynku pojawiły się dwa albumy – Krzysztofa Komedy „People Meet and Sweet Music Fills the Heart” oraz Kaliny „Czyste szumienie” – które zdecydowanie nie leżą w głównym nurcie schlebiania gustom masowego odbiorcy. Jedna z płyt odwołuje się do wczoraj naszej muzyki, druga wychodzi o krok w przód.

Dzięki pracy w archiwach małej wytwórni GAD Records dociera do nas album Krzysztofa Komedy „People Meet and Sweet Music Fills the Heart” („Ludzie spotykają się i słodka muzyka wypełnia ich serca”). Muzyka nagrana w Kopenhadze w 1967 r. była ścieżką dźwiękową do ostatniego filmu zrobionego przez tandem Krzysztof Komeda i Henning Carlsen. Były to też ostatnie kompozycje nagrane przez Komedę w Europie przed przenosinami do USA.

Choć motyw przewodni filmu stanowi liryczna, subtelna melodia fortepianu wykonywana z towarzyszeniem sekcji smyczkowej, podstawą ścieżki są tematy czerpiące całymi garściami z koncepcji łączących jazz i muzykę latynoską – kaskady przeszkadzajek, swingujące flety i nastrojowe wokalizy tworzą klimat, jakiego nie ma żadna inna muzyka filmowa Komedy. Materiał ten ukazuje się na płycie w całości po raz pierwszy. Rarytasem jest okładka. Wykorzystano na niej unikatowy włoski plakat tego film. Mnie zdumiewa, jak daleko w stosunku do tego, co uznajemy za Komedowskie brzmienie tamtych czasów, jest ta muzyka. Kryjące się pod szesnastym indeksem „Ciała kuliste” to wejście w świat sonorystycznej muzyki współczesnej. Jest tu sporo samby i rumby, to Komeda kompletnie inny od tego, którego znamy. Jest np. romantyczny („Finale”), ale niegrzeszący precyzją (vide: pizzicato smyczków w „Tańcu”). Płyta zawiera cztery fragmenty bonusowe: jeden niewykorzystany w filmie i trzy tzw. wersje alternatywne. Całość zamyka „Muzyka baletowa (Burdel III)”. Reasumując, ciekawostka palce lizaćzawartość zablokowana

Autor: Piotr Iwicki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się