A psik, znowu kręci w nosie

numer 1894 - 05.12.2017Zdrowie

KATAR Alergia czy przeziębienie?Długo utrzymujący się katar lub występujący okresowo w podobnych okolicznościach (np. w obecności zwierząt) może oznaczać, że mamy do czynienia z alergicznym nieżytem nosa. Warto wiedzieć, jak odróżnić katar sienny od zwykłego i jakie są jego objawy.Katar alergiczny, sienny oraz nieżyt nosa to określenia opisujące to samo zjawisko – katar wywołany kontaktem naszego układu oddechowego z alergenami znajdującymi się w powietrzu. Może on być wywołany przez alergeny: pyłków roślin (traw, drzew, chwastów), roztoczy kurzu domowego lub tzw. spichrzowych, zwierząt czy grzybów. 

Katar sienny czy przeziębienie?

Objawy kataru siennego zbliżone są do zwykłego kataru występującego w trakcie przeziębienia. Ten drugi spowodowany jest infekcją wirusową górnych dróg oddechowych, w wyniku czego dochodzi do wydzielania się śluzu – kataru. Katar sienny to również reakcja organizmu na podrażnienie błony śluzowej górnych dróg oddechowych, jednak wywołana kontaktem z alergenem. Dla alergicznego nieżytu nosa charakterystyczne jest to, że wydzielina jest wodnista, a jej wydzielaniu towarzyszyć mogą kichanie, łzawienie, swędzenie i zaczerwienienie oczu, a także świąd w obrębie nosa. Znaczenie ma jednak przede wszystkim czas pojawienia się i utrzymywania kataru, a także ewentualne powtarzanie się jego objawów w konkretnych okolicznościach.  

Przyjmuje się, że katar związany z przeziębieniem trwa około siedmiu dni. Katar utrzymujący się przez dłuższy czas wskazywać może na jego alergiczne podłoże. Katar sienny wywołany alergenami pyłków roślin występuje przez cały okres pylenia. Nasilenie objawów zauważyć można w suche i wietrzne dni, z kolei ulga przychodzi wraz z pojawieniem się opadów deszczuzawartość zablokowana

Autor: Krzysztof Bałękowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się