​PPK to ratunek przed wtórnym ubóstwem emerytów

numer 1894 - 05.12.2017Gospodarka

EMERYTURY Resort finansów i rozwoju upublicznił szczegółową koncepcję powstania pracowniczych programów kapitałowych (PPK), rozwiązań emerytalnych opartych na dobrowolnych oszczędnościach. Mają one zapewnić odpowiedni poziom świadczeń emerytalnych, pomimo niekorzystnych procesów demograficznych.

Eksperci Warsaw Enterprise Institute, fundacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, w przygotowanym raporcie analizują proponowane rozwiązania PPK w odniesieniu do całego systemu emerytalnego w Polsce.

Koncepcja Pracowniczych Programów Kapitałowych to projekt, który nie burzy konstrukcji ubezpieczeń emerytalnych, a może ją rozwinąć. Wpisuje się w trójfilarową klasyfikację systemów emerytalnych proponowaną m.in. przez Bank Światowy.

Zgodnie z rządową Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju mobilizacja krajowego kapitału jest właściwym działaniem zwiększającym możliwości inwes-

tycyjne kraju. Częścią tego planu jest koncepcja pracowniczych programów kapitałowych jako upowszechnienie dodatkowego, quasi-obowiązkowego oszczędzania długoterminowego. Ma to być przede wszystkim – jak tłumaczą autorzy koncepcji – inwestycja emerytalna, ale z możliwością wykorzystania oszczędności na cele mieszkaniowe i zdrowotne.

Pracownicze Programy Kapitałowe to projekt, który nie burzy konstrukcji ubezpieczeń emerytalnych, a może ją rozwinąć. Według Pawła Borysa, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, gotowy projekt w zakresie PPK ma zostać opublikowany prawdopodobnie jeszcze w grudniu.

Dla pracownika PPK oznacza poprawę bezpieczeństwa socjalnego, w czasie gdy nie będzie mógł pracowaćzawartość zablokowana

Autor: pch


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się