​Przełom w wojnie domowej w Syrii

numer 1895 - 06.12.2017ŚwiatBLISKI WSCHÓD Rezan Gilo, kurdyjski dowódca wojsk w Rożawie (syryjskim Kurdystanie), zadeklarował, że Kurdowie chcą się stać częścią syryjskiej państwowej armii. To początek rozmów o przyszłości Syrii po kolejnych wygranych na wojnie z tzw. Państwem Islamskim (IS).

Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) dowodzone przez Kurdów ogłosiły wczoraj, że oczyściły wschodni brzeg Eufratu i kontynuują ofensywę przeciwko IS. Od tygodnia syryjscy Kurdowie wysyłają sygnały do prezydenta Syrii Baszara al-Asada, że chcą porozumienia. Stawiają podstawowy warunek – SDF mają zostać uznane przez Damaszek za legalne oddziały wojskowe i wejść w skład przyszłej syryjskiej armii jako Jednostki Ochrony Północnej Syrii. Jeśli rząd syryjski uszanuje autonomię ich regionu, przejdą do państwowej armii.

W propozycji Kurdów Syria po wyzwoleniu od IS ma być federacją regionów z uznaną autonomią. – Jeśli uszanują nasze prawa, możemy się stać częścią oficjalnej syryjskiej armii – powiedział kurdyjskim mediom Gilo.

Propozycja kurdyjska ws. porozumienia na linii Damaszek–Rożawa jest otwarta. Z drugiej strony także są sygnały o chęci porozumieniazawartość zablokowana

Autor: Mike Bruszewski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się