​Miedź traci kolor

numer 1896 - 07.12.2017GospodarkaSUROWCE Wtorek był miedziową katastrofą. Środa to uspokojenie na rynku. Złoto lekko na plusie. Ropa na minusie po trudnych w interpretacji wtorkowych danych.

We wtorek na rynku surowców dominowało jedno wydarzenie. Jakkolwiek spora przecena dotknęła metale szlachetne, co współgrało z mocniejszym dolarem, to prawdziwa katastrofa była udziałem miedzi. Pomarańczowy metal stracił ponad 4 proc., a jego kurs za funta (lb) spadł poniżej 300 centów. Tak mocna przecena to rzadkość, bo w ciągu ostatnich 18 miesięcy nigdy wcześniej to się nie zdarzyło. Tak duży spadek to przynajmniej w ocenie analityków efekt obaw o przyszłoroczne chińskie inwestycje, które w opinii wielu specjalistów mogą być mniejsze niż w tym roku. Jednak mocny spadek nie niweluje jak na razie cenowego sukcesu ostatnich 12 miesięcy, bo metal od grudnia 2016 r. zyskał ponad 11 proc.

Wczorajsze notowania to uspokojenie sytuacji. Metal o godz. 10 zyskiwał 0,3 proc., poruszając się w wąskim przedziale. Na plusie były także metale szlachetne, jednak ich wzrost nie niwelował wtorkowego spadkuzawartość zablokowana

Autor: rg


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się