CHAMP przysmaży Kima

numer 1896 - 07.12.2017Świat

Zbrojenia Stany Zjednoczone ujawniły broń, która może powstrzymać Kim Dzong Una

Amerykańska armia ma możliwość zniszczenia systemów kontroli i sterowania rakiet balistycznych Korei Północnej – poinformowała telewizja NBC. Trwają szeroko zakrojone manewry wojsk USA i Korei Południowej.

Amerykańska broń jest nazywana CHAMP. To akronim od Counter-electronics High Power Microwave Advanced Missile Project (projekt zaawansowanej antyelektronicznej rakiety mikrofalowej wysokiej mocy), ale „champ” to także slangowe skrócenie słowa „champion”. Jest ona umieszczana na rakietach typu cruise, o niskim pułapie lotu, które są wystrzeliwane z bombowców B-52 i mają zasięg ok. 1100 km. Eksperci wskazują, że broń może emitować silne mikrofale, które są rodzajem promieniowania elektromagnetycznego niszczącego systemy elektronicznej kontroli i sterowania rakiet balistycznych. 

Pierwsza próba pocisku manewrującego uzbrojonego w CHAMP-a została przeprowadzona w październiku 2012 r. na pustyni w stanie Utah. Telewizja NBC, opierając się na dokumentach amerykańskich sił powietrznych z zeszłego roku, podała, że broń mikrofalowa jest obecnie w pełni operacyjnazawartość zablokowana

Autor: Aleksander Kłos


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się