Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Przekaż TERAZ » x

Nowoczesny sprzęt dla wojska

Dodano: 27/12/2017 - numer 1911 - 27.12.2017
Czołg w całości zaprojektowany i zbudowany przez polskich inżynierów miał powstawać od lat 90. XX w. Podejmowane inicjatywy z różnych powodów były zawieszane. Nie oznacza to, że nie ma w tej sferze osiągnięć.  W wyniku współpracy OBRUM sp. z o.o.  z Wojskową Akademią Techniczną i Wojskowymi Zakładami Mechanicznych S.A. (obecnie ROSOMAK S.A.) powstała m.in. Uniwersalna Modułowa Platforma Gąsienicowa (UMPG).
Wóz wsparcia ogniowego, który powstał na bazie UMPG, miał swoją premierę już w czasie XVIII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach w 2010 r. Pojazd odsłoniła pani Anna Maria Anders, córka generała Władysława Andersa. Wóz okazał się ogromnym hitem targów zbrojeniowych. Był pierwszą polską konstrukcją czołgu doprowadzoną do fazy demonstratora technologii, łącznie z testami strzelania z armaty 120 mm. Prezentowane rozwiązanie zaawansowanej technicznie wielozadaniowej platformy bojowej, przyjęte w konstrukcji rozwiązania oraz zastosowane do produkcji komponenty sytuują ją w światowej czołówce czołgów podstawowych.
OBRUM nie zaprzestał prac nad platformą. W ramach prowadzonych prac zaimplementowano na pojeździe m.in. wieżę z działem kalibru 30 mm oraz wieżę z armatą 105 mm.
Potwierdzając modułową budowę i możliwości szerszego wykorzystania zaprojektowanego podwozia OBRUM zaproponował całą linię pojazdów opartych na UMPG, m.in.: wozy zabezpieczenia, wozy inżynieryjne, wozy dowódcze, radiolokacyjne, minujące i inne. 
Uwagę zwraca  właśnie modułowość platformy, tj. jej przygotowanie do szybkiej zabudowy. Twórcy założyli także możliwość zamontowania dodatkowego pancerza (także reaktywnego) lub też  systemu samoobrony przed przeciwpancernymi pociskami kierowanymi (ppk), rakietami i pociskami najnowszych generacji. Na przedniej części podwozia można zamontować wyposażenie saperskie. Do tego dochodzi nowoczesny system wykrywania gniazd saperskich. 
Tak jak w 2010 r., OBRUM zaproponował uzupełnienie polskich sił zbrojnych  polską uniwersalną modułową platformą gąsienicową UMPG.  Polska logistyka i większość części zamiennych, polskie szkolenie na polskich symulatorach i możliwość zdobycia rynków zagranicznych to tylko niektóre atuty tego projektu.  
Projekt polskiej platformy jest potwierdzeniem, że krajowy przemysł zbrojeniowy skonsolidowany w Polskiej Grupie Zbrojeniowej jest w stanie spełnić wymagania Sił Zbrojnych RP i dostarczyć nowoczesne pojazdy dla współczesnego pola walki. 

Artykuł powstał we współpracy z ­OBRUM sp. z o.o.
     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze