Trzeba z tym żyć

numer 1924 - 13.01.2018Społeczeństwo

Michał ma 23 lata i zdiagnozowany autyzm. Już w czwartek planuje, co będzie jadł w sobotę na kolację. Nie pije nic ciepłego. Jada parówki tylko z jednego sklepu. Wszystko musi odbywać się zgodnie z planem. Jego planem. – Jeśli coś mu nie działa, np. internet, to dla niego jest jak śmierć. Wtedy krzyczy i wali głową. Nieważne, że trwa noc – opowiada Teresa Gers, matka Michała.

Skromne, schludne mieszkanie na jednym z ostrołęckich osiedli. Jasne ciepłe kolory i nieduża przestrzeń, tak charakterystyczna dla bloków z lat 60. XX w. Za oknem trochę kojącej zieleni. Rys indywidualizmu i ciekawy charakter nadają wnętrzu prace pani Teresy. Oryginalna, misterna serweta pod telewizorem czy barwne obrazy wyszyte haftem krzyżykowym. Prace cechuje tak duża staranność, że z daleka można pomylić je z malarstwem olejnym. Swoją twórczą przygodę z haftem krzyżykowym rozpoczęła po urodzeniu syna.

– W szóstym roku życia u Michała zdiagnozowano autyzm. Woziłam go do szkoły na nauczanie indywidualne. Nie opłacało mi się wracać do domu, więc czekałam w korytarzu na koniec jego zajęć i haftowałam – opowiada. – Jako pierwszy wykonałam obraz z tygrysem, robiłam go rządek po rządku, ponieważ nie odkryłam jeszcze, że można najpierw wykonać punkty na wzorze jednym kolorem, następnie drugim i tak kolejno.

Marzenia

Małych i dużych obrazów ma przynajmniej setkę, ale tylko kilka oprawionych ze względu na wysokie koszty. Największa praca to „Stworzenie Adama” Michała Anioła. 106 480 krzyżyków. Nieco mniejsza to „Ostatnia Wieczerza” – 95 260 krzyżyków.

– Mam ok. 90. przygotowanych do wykonania. Dokąd mi starczy sił, będę haftować, bo to mnie wycisza po bezsennych nocach – mówi.

Dopiero w ubiegłym roku pokazała swoje prace publicznie.

Kiedy jesienią przygotowywałam materiał o twórczości Teresy Gers, zadałam pytanie: „Jakie ma Pani artystyczne marzenia?”. Odpowiedź, którą usłyszałam, zapadła mi w pamięć i kazała wrócić zarówno do tematu, jak też do tej konkretnej rodzinyzawartość zablokowana

Autor: Katarzyna Kasjanowicz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się