Ułatwienie dla dużej rodziny

numer 1924 - 13.01.2018Polska

Polityka prorodzinna To nie tylko dobra wiadomość dla zapominalskich, ale przede wszystkim ułatwienie dla rodziców wychowujących przynajmniej troje dzieci. Idąc po zakupy czy wybierając się na ferie, nie muszą się martwić o to, czy zabrali ze sobą kartę dużej rodziny zapewniającą im zniżki. Mogą mieć ją w swoim mobilnym telefonie.

To pierwszy e-dokument w Polsce – mówi z dumą Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, i pokazuje na ekranie swojego smartfona mobilną kartę dużej rodziny. Opowiada, że niedawno poszedł z synem wyrobić paszport. Niestety w urzędzie okazało się, że 17-latek zapomniał dokumentu potwierdzającego prawo do zniżki dla dużych rodzin. – Gdyby już wówczas działała mobilna karta dużej rodziny, nie byłoby takiego problemu – podkreśla wiceszef resortu.

Mobilna karta to nie tylko e-dokument, to przydatna aplikacja. Dzięki geolokalizacji można z łatwością odnaleźć stacje benzynowe, restauracje, sklepy, kina czy inne instytucje oferujące zniżki dla dużych rodzin. Posiadacz mobilnej karty dostaje także informacje o nowych partnerach przystępujących do programu i udzielających rabatów na swoje towary czy usługi.

Co ważne, karta jest łatwo dostępna. Można ją uzyskać przez internet, składając wniosek na stronach ministerstwa: www.empatia.mpips.gov.pl. Istnieje także możliwość osobistego załatwienia sprawy w urzędzie gminy lub miasta.

Karta dużej rodziny jest coraz bardziej popularna. – Wydaliśmy już ponad 1 milion 900 kart dla ponad 400 tys. rodzin. W programie uczestniczy 3 tys. 400 firm – informuje minister rodziny Elżbieta Rafalska. Wczoraj szefowa resortu podpisała umowę z prezesem Orlenu Wojciechem Jasińskim na kolejne zniżki dla posiadaczy karty dużej rodziny. Z kartą każdy litr zwykłej benzyny jest tańszy o 8 gr. Dobrą ofertę ma także orlenowskie Stop Café. Duża rodzina zapłaci rachunek o 20 proc. niższy. – Nasze bary poszerzają swoją ofertę, tak by były atrakcyjne dla rodzin – zapewnia Jasiński (sam dziadek czworga wnucząt, w tym trojga z dużej rodziny). Ze zniżek cieszą się państwo Korpowscy z Warszawy wychowujący pięcioro dzieci (w wieku od 1,5 roku do 13 lat). Bardzo pozytywnie oceniają kartę dużej rodziny oraz politykę rządu. – Dla nas najważniejsze jest to, że duże rodziny są traktowane normalnie, nie traktuje się ich jak patologię – podkreśla Agnieszka Korpowska. A jeszcze do niedawna tak było.

Autor: Wojciech Kamiński