Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Magazyny energii zdobywają moc 

Dodano: 27/12/2022 - Numer 3336 - 27.12.2022

ENERGETYKA \ Trzy magazyny energii elektrycznej po raz pierwszy zdobyły kontrakty na rynku mocy – wskazują wyniki aukcji na rok dostaw 2027. W przyszłości zapełnią luki podczas przerw w dostawach prądu. Mogą dostarczyć do systemu brakującą moc szybciej niż jakiekolwiek inne źródła.  Zgodnie z ustawą moc jest towarem, który można kupować i sprzedawać. Firmy – wyłaniane podczas aukcji do pełnienia tzw. obowiązku mocowego, polegającego na gotowości dostarczenia mocy elektrycznej do systemu w okresie zagrożenia – są za to wynagradzane.  Firma Columbus, która wybuduje magazyn w południowej Polsce o mocy 133 MW i pojemności 532 MWh, zakontraktowała moc prawie 124 MW. − W trakcie 17-letniego kontraktu Columbus spodziewa się, że przychody

     

44%
pozostało do przeczytania: 56%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze