fot. Marian Paluszkiewicz/Gazeta Polska

Wspólnym głosem dla dobra regionu

numer 1972 - 10.03.2018Świat

W piątek premier RP Mateusz Morawiecki przebywał na Litwie, spotkał się tam m.in. z prezydent Dalią Grybauskaitė oraz ze swoim odpowiednikiem Sauliusem Skvernelisem, a także z szefami rządów pozostałych krajów bałtyckich: Łotwy i Estonii. Zadeklarowali oni pełne poparcie dla Polski w sporze z Brukselą.

To spotkanie [w formacie szefów rządów] pokazało, jak bardzo jednakowo myślimy w wielu zasadniczych sprawach ważnych dla przyszłości tej części Europy – przyznał premier RP. Jednym z głównych tematów rozmowy było zacieśnienie współpracy gospodarczej i energetycznej między Polską a krajami bałtyckimi. W tej kwestii poruszono również sprawę gazociągu Nord Stream 2. – Wszyscy zgodnie twierdzimy, że jest to projekt bardzo zagrażający naszemu bezpieczeństwu – powiedział Morawiecki. Również w piątek doszło do podpisania pakietu umów między Wilnem a Warszawą, m.in. w zakresie współpracy portów i uruchomienia połączenia promowego Szczecin–Kłajpeda.

Szefowie rządów Litwy, Łotwy i Estonii podkreślili ważny charakter współpracy z Polską w regionie. – Chcemy utrzymywać strategiczne partnerstwo z Polską. Dzięki tej współpracy bezpieczeństwo w regionie zajmuje bardzo ważne miejsce – wskazał z kolei premier Litwy Saulius Skverneliszawartość zablokowana

Autor: Ilona Lewandowska


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się