fot. Pixabay/d

Chorzy drugiej kategorii

numer 1972 - 10.03.2018Polska

Mogliby normalnie żyć, pracować, nie obawiając się kolejnych ataków, jednak wielu z nich wciąż funkcjonuje w atmosferze zagrożenia. Boją się, że napad padaczkowy wydarzy się właśnie dziś, w najmniej odpowiedniej chwili.

Cierpiący na padaczkę lekooporną, tzn. chorzy, u których wcześniejsze terapie nie przyniosły spodziewanych efektów, są pozbawieni dostępu do leków najnowszej generacji. Problem jest bardzo poważny. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia na padaczkę cierpi aż pół miliona Polaków. Specjaliści oceniają, że dane te są zawyżone. Według nich na epilepsję choruje od 380 do 400 tys. mieszkańców naszego kraju.

Niestety, co trzecia osoba cierpiąca na tę chorobę jest skazana na życie w strachu przed kolejnym atakiem. Pacjenci ci żyją od napadu do napadu. Napady padaczkowe to zazwyczaj zaledwie ułamek życia chorego. Jednak świadomość ryzyka ich wystąpienia, jak i ich skutki wywierają negatywny wpływ na wiele sfer życia: społeczną, rodzinną, finansową czy zawodową. Ponadto powszechny brak wiedzy na temat tej choroby rodzi uprzedzenia i obawy przed osobami z padaczką. Są one stygmatyzowane i mogą z tego powodu mieć trudności w odnalezieniu się w społeczeństwie. – Co z tego, że npzawartość zablokowana

Autor: Wojciech Kamiński


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się