Armia wielu zmian

numer 1975 - 14.03.2018Obrona narodowa

Minęło 19 lat członkostwa Polski w największej na świecie organizacji militarnej – Sojuszu Północnoatlantyckim. Przez ten okres Wojsko Polskie przeszło dogłębne zmiany nie tylko kadrowe, ale również strukturalne. Dzisiaj żołnierze znad Wisły są cenieni przez natowskich partnerów i wnoszą duży wkład w budowanie wspólnego bezpieczeństwa.

Już w 1992 r. rząd Jana Olszewskiego zadeklarował, że jednym z głównych celów polskiej polityki zagranicznej jest uzyskanie pełnego członkostwa w NATO. Dwa lata później nasz kraj przystąpił do Partnerstwa dla Pokoju, będącego etapem wstępnym przed przystąpieniem do Paktu. W tym samym roku polscy żołnierze po raz pierwszy wzięli udział w ćwiczeniach przeprowadzonych wspólnie z żołnierzami państw Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Rozmowy akcesyjne nt. wstąpienia Polski do NATO rozpoczęły się we wrześniu 1997 r. 12 marca 1999 r. urzędujący szef polskiej dyplomacji Bronisław Geremek przekazał amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright akt przystąpienia Polski do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

Wstąpienie Warszawy w szeregi Sojuszu przyniosło wiele zmian. Dotyczyły one nie tylko struktury wewnętrznej naszej armii. We wrześniu 1999 r. oficjalnie zainaugurowano działalność Wielonarodowego Korpusu Północ–Wschód – funkcjonującego w ramach NATO wyższego związku taktycznego. Obejmuje on działaniem tereny Polski, Danii i Niemiec. Dzisiaj w jego pracach uczestniczy 21 członków Sojuszu. Polska, przygotowując się do przystąpienia do Paktu Północnoatlantyckiego, wykonała olbrzymią pracę. Warto zatem pokazać, jak wiele się zmieniło po podjęciu tej strategicznej dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny decyzji.

Czas pełen wyzwań

W 1999 r. w Wojsku Polskim było obsadzonych jedynie 198,5 tys. stanowisk (etatów było aż 226 tys.). Żołnierze zawodowi stanowili jedynie 42 proc. stanu osobowego. Reszta to poborowi. Mentalnie armia w dużym stopniu pozostała gotowa raczej do współpracy z państwami byłego bloku wschodniego niż nowocześnie wyposażonymi żołnierzami krajów NATO. Wymagania, które musiał spełnić nasz kraj w związku z aspirowaniem do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim, spowodowały poważne zmiany. Dotyczyły one nie tylko modernizacji sprzętowej, ale przede wszystkim wewnętrznej organizacji sił zbrojnych. W 1999 r. funkcjonowały 3 rodzaje sił zbrojnych: Wojska Lądowe, Wojska Lotnicze i Obrony Powietrznej oraz Marynarka Wojenna. 8 lat później sformowany został kolejny komponent – Wojska Specjalne. Również w 2007 r. Sztab Generalny WP przejął funkcję głównego dowództwa.

Pobór i zasadniczą służbę wojskową zastąpiła w 2009 r. tzwzawartość zablokowana

Autor: Roman Stańczyk


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się