fot. Marian Paluszkiewicz/Gazeta Polska

Powstańcy styczniowi spoczną na Rossie

numer 2026 - 16.05.2018Świat

Litewska komisja rządowa, z premierem Sauliusem Skvernelisem na czele, podjęła w poniedziałek decyzję ws. miejsca ponownego pochówku szczątków 17 uczestników powstania styczniowego lat 1863–1864. Szczątki zostały znalezione w ub.r. na Górze Giedymina w Wilnie. Komisja postanowiła, że powstańcy spoczną na cmentarzu Na Rossie.

Uznano, że najwłaściwszym miejscem pochówku będzie centralna kaplica cmentarna Na Rossie. – Decyzję podjęto, uwzględniając wszystkie historyczne, kulturowe oraz finansowe okoliczności. Uznaliśmy, że kaplica Na Rossie jest najbardziej odpowiednim miejscem na pochówek szczątków powstańców styczniowych. Na tej wileńskiej nekropolii spoczęło wiele wybitnych osób – stała się ona pewnego rodzaju panteonem. Kościół też nie ma żadnych zastrzeżeń do podjętej decyzji. Propozycja wygląda atrakcyjnie – zaznaczył szef litewskiego rządu.

Na Cmentarzu Wojskowym, który wchodzi w skład tej najstarszej wileńskiej nekropolii, jest pochowana urna z sercem marszałka Józefa Piłsudskiego. Obok mauzoleum marszałka spoczywają polscy żołnierze, którzy polegli w walkach o Wilno w latach 1919–1920, 1939 oraz w 1944.

Już wcześniej wicekanclerz rządu Deividas Matulionis poinformował, że przeniesienie szczątków odbędzie się latem 2019 r. Do udziału w wydarzeniu mają być zaproszeni przedstawiciele Polski, Ukrainy i Białorusi. Zdaniem historyków na Górze Giedymina zostało pochowanych 22 powstańców styczniowych. Dotąd udało się odnaleźć szczątki 17. Wśród odnalezionych najpewniej są Zygmunt Sierakowski i Konstanty Kalinowski. Naukowcy twierdzą jednak, że w przypadku Kalinowskiego niezbędne jest wykonanie badań DNAzawartość zablokowana

Autor: Justyna Giedrojć


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się