fot. Tyrone Siu/Reuters

Długa droga dyplomacji

SPOTKANIE KIM–TRUMP \ Mieszane odczucia ekspertów po szczycie

numer 2050 - 14.06.2018Świat

Wtorkowy szczyt Kim Dzong Un–Donald Trump w Singapurze przyniósł co prawda potwierdzenie ze strony Korei Północnej, że jest gotowa do denuklearyzacji, ale na konkrety trzeba poczekać do następnych negocjacji między Waszyngtonem a Pjongjangiem. Ponadto w tle swoją politykę nadal rozgrywa główny sponsor reżimu Kima – Chiny.

Wspólne porozumienie podpisane przez obu przywódców po szczycie jest dość ogólnikowe. Zapewniono w nim, że USA i Korea Północna będą budowały trwały i stabilny pokój na Półwyspie Koreańskim. Donald Trump zagwarantował także bezpieczeństwo Korei Północnej, a Kim Dzong Un ponownie zobowiązał się do starań o całkowitą denuklearyzację regionu.

Zachodni komentatorzy podkreślają, że w całym dokumencie nie ma zwrotu, który do tej pory administracja Trumpa używała, przedstawiając swoje oczekiwania wobec przebiegu rozbrojenia Półwyspu Koreańskiego z arsenału nuklearnego, tzn. że proces ten powinien być „całkowity, weryfikowalny i nieodwracalny”.

Po spotkaniu z Kimem Trump przyznał, że na razie sankcje nałożone na Koreę Północną nie zostaną zniesione. Mają one nadal być narzędziem maksymalnej presji służącym do przekonania Pjongjangu, by całkowicie zrezygnował z programu jądrowego i rakietowego. Ponadto na konferencji w Singapurze Trump zapewnił, że przedmiotem rozmów nie było i nie będzie w najbliższym czasie wycofanie wojsk amerykańskich z sąsiedniej Korei Południowej. Dużym ustępstwem Trumpa na rzecz Kima jest za to zgoda na wstrzymanie gier wojennych, czyli manewrów wojsk amerykańskich prowadzonych razem z armią Korei Południowej. Nie była to raczej decyzja omawiana wcześniej z Seulem, gdyż południowokoreańskie władze były nią wyraźnie zaskoczonezawartość zablokowana

Autor: Hanna Shen


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama